Різниця між мистецтвом і творчістю

Різниця між мистецтвом і творчістю

Багато хто вважає слова "мистецтво" і "творчість" синонімами. І дійсно, це певною мірою споріднені поняття. Однак замінити одне іншим було б неправильно. Спробуємо розглянути питання детальніше і з'ясуємо, чим відрізняється мистецтво від творчості.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння

Визначення

Мистецтво - це вираз явищ дійсності в художньому образі; майстерність, яка досягла найвищого ступеня свого розвитку. Продукти мистецтва естетично виразні. Вони являють собою зрощення істини і краси.

Творчість - процес, при якому в результаті взаємодії особистості з дійсністю створюється щось унікальне, нове, що відноситься до матеріальної або духовної сфері. Творчість тягне за собою зміни як в дійсності, так і в особистості.

до змісту ↑

Порівняння

Отже, в тому і в іншому випадку створюється певний продукт. Але в чому полягає відмінність мистецтва від творчості? Перш за все в рівні виконання цього продукту. Мистецтво передбачає народження неперевершеного шедевра, яскравого, сильного, що не піддається тиражуванню і серійного виробництва. Продукт творчості не обов'язково досконалий. Приклад - малюнок дитини. Це, безсумнівно, творчість, але зовсім не мистецтво (хоча бувають винятки).

Інший важливий відмітний критерій - здатність створеного викликати відгук у оточуючих.У предметі мистецтва відбивається те, що цікаво не тільки автору, а й іншим людям. Таке твір має потужний вплив. Воно пробуджує сильні емоції. Це можуть бути сльози або сміх, ностальгічна смуток або раптове наснагу.

В мистецтві міститься гармонія. Людина, що сприймає продукт мистецтва, відчуває в собі потребу до творення, відчуває бажання діяти в позитивному ключі. Творчість не завжди має таку силу впливу. Мало того, його продукти можуть взагалі не виноситися на суд публіки і створюватися виключно в особистих цілях.

У чому різниця між мистецтвом і творчістю? Вона полягає також у тому, що заняття творчістю є навіть для людини з посередніми здібностями. Прагнення створювати щось більш-менш цінне, вкладаючи в це частинку себе, закладено в самій людській природі. Але людьми мистецтва можуть називатися лише ті, хто завдяки своєму таланту і, звичайно, працьовитості здатний уявити творчу енергію в її найвищому прояві.