Різниця між Арктикою і Антарктикою

Різниця між Арктикою і Антарктикою

Арктика і Антарктика - поняття, які дуже часто плутають школярі. Та й люди старшого віку не бачать істотних відмінностей між цими сніжно-біло-крижаними словами. Але, різниця є, і вона дуже суттєва.

Арктика - це область, приурочена до Північного полюса. Вона поширюється від умовного прапорця, вбитого в полюс, до окраїн материків, що обмежують Північно-Льодовитий океан - Євразії та Північної Америки. Основна територія Арктики - це акваторія океану. Але до неї відноситься і Гренландія, і безліч архіпелагів, розташованих в океані. Приклади: земля Франца-Йосифа або Північна земля. Назва Арктики пов'язано зі звучанням слова "арктос". З грецької мови воно перекладається як "ведмідь".

Природа Арктики сформувалася під впливом низьких температур. У січні тут фіксують до - 60 ° C в центрі і близько - 2 ° C біля берегів окраїнних морів обох материків. Влітку температура може підніматися до + 2 ° C. Такий температурний режим став причиною того, що 80% території взимку і 55% влітку вкриті льодовим панциром. Маса льоду впливає на радіаційний баланс Землі і не дає їй перегрітися.

На території Арктики на узбережжі материків поширена зона арктичних пустель і на островах - тундра. У тундрі дуже убогий рослинний покрив. Мохи, лишайники, карликові дерева, осока і полярний мак. Таке убоге харчування може задовольнити лише північних оленів, вівцебиків, Кариби, куріпок, ховрахів і лемінгів.Регуляцію чисельності перших ведуть полярні вовки. На гризунів і птахів полюють песці, горностаї і полярні сови.

Та частина Арктики, яка вкрита льодом, позбавлена ​​рослинності. Фауна представлена ​​тут білими ведмедями, морських ссавців і численними птахами. Це - грандіозні збіговиська гагар і морянок, чорних казарок і поморників. Ведмеді живуть за рахунок риби і полювання на морських зайців, кольчастих нерпа, тюленів-крилаток і моржів.

Під льодом тваринний світ набагато багатший. Білухи і нарвали, фінвали і пляшконоси, гренландські і сірі кити патрулюють акваторію, отцежівая або полюючи за своєю здобиччю. Відмінною рисою підводної фауни є гігантизм, мала кількість видів тварин при великій кількості його представників.

Арктика здавна використовується в якості місця роботи китобійних флотилій і рибалок, як полігон для ядерних випробувань, для епізодичних наукових досліджень, як місце видобутку природного газу і нафти, що залягають на шельфі Північно-Льодовитого океану.

Антарктика - це материк Антарктида та навколишні його води трьох океанів, обмежені плином Західних вітрів. Центром Антарктики є Південний полюс. Назва з'явилася як протиставлення Арктиці - Анти-арктика.

Природа Антарктиди сформувалася завдяки крижаному щиту, укрившему материк двокілометровим панциром. Над ним в липні температура опускається до -75 ° С в центрі і піднімається в січні до + 5 ° С. У найхолоднішому місці, на станції "Восток", було зафіксовано -89, 2 ° С, а найтеплішою є територія Антарктичного півострова. З крижаного купола материка скочується, зриваються пронизливо-холодні стокові вітри, які охолоджують всю Антарктику.

В таких умовах про рослини говорити не дуже то і пристойно. На снігу оселяються лише водорості, що забарвлюють його в рожевий або червоний колір. На відносно теплому Антарктичному півострові, крім традиційних мохів та лишайників ростуть 2 види квітів - Луговик і колобантус.

Весь тваринний світ Антарктики прив'язаний до океану. На березі материка і островах живуть морські слони, кергеленскіе котики, тюлені Росса і морські леопарди. Води 3-х океанів борознять косатки і сейвали, смугастики і горбаті кити. Основні риби - носоріг білокровка, Серебрянка і мармурова бородатка. На березі материка свої екологічні ніші зайняли пінгвіни, альбатроси, крячки, баклани і буревісники.

В Антарктиці не ведеться видобуток корисних копалин. На станціях постійно працюють вчені десятка країн, між якими вона поділена на сектори. Тут заборонено випробування будь-якого виду зброї.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Обидві території знаходяться в діаметрально протилежних частинах планети. Арктика - на півночі, Антарктика - на півдні.
  2. Основою Арктики служить Північний Льодовитий океан. Для Антарктики - материк Антарктида з прилеглими водами.
  3. Територією Антарктика вдвічі більше, ніж Арктика.
  4. В Арктиці тепліше, в Антарктиці - холодніше, до того ж тут велика амплітуда річних температур.
  5. В Арктиці йде активний видобуток корисних копалин. Антарктика стала резервом корисних копалин планети, скарбницею людини, залишеної на потім.
  6. В обох регіонах виживають різні представники флори і фауни.