Різниця між Антарктидою і Антарктикою

Різниця між Антарктидою і Антарктикою

Поняття Антарктида і Антарктика дуже співзвучні. Обидва предмета порівняння знаходяться на крайньому півдні Південної півкулі Землі і міцно асоціюються з царством холоду, снігу і льоду. Цікаво, але до кінця 7-го класу, тобто по завершенню вивчення курсу "фізичної географії материків", значна частина учнів загальноосвітньої школи не може виразно пояснити різницю між Антарктидою і Антарктикою і вжити ці терміни за призначенням.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Антарктида - це материк. Він має площу 14, 1 млн км². За цим параметром він займає "почесне" 5-е місце, обігнавши лише крихту Австралію. Антарктида має титул "королеви холоду", "безлюдного материка" і "краю Землі". Була відкрита експедицією Лазарєва-Беллінсгаузена в 1820 році.

Антарктика - це територія самого материка Антарктида плюс всі прилеглі до нього острови та прибережні океанічні води. Більшість вчених обмежують область поширення Антарктики плином Західних Вітрів. У неросійськомовних країнах ця акваторія іменується Південним океаном і займає площу близько 86 млн км.

до змісту ↑

Порівняння

Особливістю Антарктиди є її крижаний панцир, або щит. У ньому в замороженому вигляді знаходиться 80% всієї прісної води нашої планети. Середня висота льодового панцира дорівнює 2040 метрам, але в окремих місцях він піднімається до 4500 метрів.Завдяки йому Антарктида вважається найвищим материком на Землі. В Антарктику, крім прихованого крижаним саваном материка, входить ще й 13 морів. Наприклад - Море Лазарева, Космонавтів, Уеделла, Амундсена і Беллінсгаузена. У них "плаває" безліч архіпелагів. Найвідоміші з них - острови Кергелен, Південні Оркнейські і Шетландськіє.

Будова материка Антарктиди дуже цікаво. В його основі лежить Антарктична платформа - четвертина розкололася колись Гондвани, кровний брат Австралії, Африки і Південної Америки. Якщо "зняти" з материка крижану шкурку, то можна побачити рівнини і гори. Хоча Трансантарктичних горах і масиву Вінсон вдалося прорватися на поверхню і без оголення, а місцевий вулкан Еребус так плюється вогнем і активно викидає лаву, що вважається одним з найактивніших вулканів планети. Але через величезної маси льоду цей материк в багатьох місцях має кілька "продавлений" вид, як старий диван. Тому значна частина земної кори знаходиться нижче рівня Світового океану і дорівнює -2341 метру. Підводний рельєф прилеглого до материка Південного океану більш різноманітний. Тут фіксується чергування підняттів і западин. Середня глибина 13 морських лож-западин дорівнює 3500 метрів, але є і глибоководний Сандвічеві жолоб, що досягає 8325 м.

Клімат Антарктиди вважається одним з найсуворіших. Через льодовикового покриву тут постійно холодно. Зафіксовано мінімум в -89, 2 ° C в центрі материка. У січні на узбережжі температура коливається в районі 0 ° C. 176 днів в році над материком носяться вітру, швидкість яких перевищує 30 м / с. Тут дуже сухо, а рідкісні опади випадають лише у вигляді снігу. Над аквальний частиною Антарктики панують холодні стокові вітри з материка, але температура повітря в самих північних районах може піднятися до 10 ° C.У воду з материка сповзають шельфові льодовики - Росса, Ронне; по всій акваторії плавають айсберги, які становлять небезпеку для мандрівників.

Води Антарктики відрізняються сильною прозорістю, низькою солоністю і високим вмістом кисню, тому в них знаходиться багато планктону і криля. Він в свою чергу привертає рибу і синіх китів. Риби тут стільки, що її вистачає і для пінгвінів, і для маси птахів, і для зубастих китів, і для тюленів і котиків. За останніми полюють косатки. На материку тваринний світ обмежений і приурочений до прибережної смуги. Це пінгвіни, баклани, буревісники і домініканські чайки.

В Антарктиді заборонена будь-яка промислова діяльність. Тут працюють лише вчені тих країн, між якими поділено на сектори материк. У водах Антарктики промишляють китобійні і риболовецькі флотилії тих країн, які мають можливість займатися таким бізнесом.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Поняття Антарктики ширше. Антарктика охоплює велику територію, ніж Антарктида.
  2. Рельєф Антарктики більш різноманітний, ніж рельєф Антарктиди.
  3. Амплітуда температур більше в Антарктиці, ніж в Антарктиді, але сам материк набагато холодніше, ніж води Південного океану.
  4. Тваринний світ Антарктики представлений великою кількістю видів і чисельністю тварин.
  5. В Антарктиді будь-яка господарська діяльність заборонена, а води Антарктики є місцем вилову риби та морських ссавців глобального масштабу.