Різниця між англіканської і католицькою церквою

Різниця між англіканської і католицькою церквою

Християнство, єдине в перші століття нашої ери, згодом розділилося на безліч найрізноманітніших течій. Найбільш драматичними епізодами стали "Велика схизма" - розкол західного і східного християнства зі взаємним прокляттям Папи Римського і Константинопольського Патріарха (середина 11 століття) - і епоха Реформації (16 - початок 17 ст.). Поява англіканства відноситься до Реформації і датується 1 534 роком, коли англійський парламент проголосив незалежність національної церкви від Риму. Чим відрізняється англіканська церква від католицької і чим це зумовлено відміну, якщо воно, звичайно, є? Розберемося докладніше.

Зміст статті

  • Трохи про появу англіканської церкви
  • Порівняння
  • Таблиця

Трохи про появу англіканської церкви

Термін " англіканство " (anglicanism по-латині) з'явився за кілька століть до історичного рішення парламенту. Правда, тоді він означав лише помісну православну церкву в рамках католицтва. А в 16 столітті, коли на материковій Європі щосили бушувала Реформація, що почалася "знизу", тобто з ініціативи народу (згадуємо Лютеровская "95 тез", що дали початок німецькому протестантизму, це 1517 рік), Англія вирішила йти іншим шляхом. Зрозумівши, що Реформація "знизу" слабо передбачувана і загрожує суспільними катаклізмами (що і сталося на материку), англійський самодержець задумав зробити те ж саме королівським велінням.

І треба сказати, противників серед знаті виявилося небагато, адже диктат Риму всім набрид. Духовенство теж не особливо не обурювалася, так як після відділення зникала обов'язок "відстібати" Папі частина церковних прибутків. Приводом до розриву послужила відмова Папи Римського анулювати шлюб тодішнього англійського короля Генріха VIII. Не треба забувати, що в умовах монархії матримоніальні устремління короля - переважно велика політика, а не справи сімейні, і відмова Папи був продиктований саме даними міркуваннями. Але Генріх виявився людиною рішучим і безстрашним (до речі, він є персонажем відомої повісті Марка Твена "Принц і жебрак"), тому з його подачі парламент і висловився про відділення національної церкви від католицтва.

І все-таки, відмінність англіканської церкви від католицької полягає лише у відсутності відносин субординації (тобто підпорядкованості) або ще в чомусь? Кожен напрямок християнства має свій "символ віри" - систему основоположних догматів, є такий і у англіканства. Називається він "39 статей" і прийнятий в 1563 році в царювання Єлизавети I. Зрозуміло, він відрізняється від католицького "Тридентского символу віри" відсутністю догмату про непогрішимість Папи Римського і ще деякими положеннями. Наприклад, в англіканській церкві, на противагу католицькій, відсутня целібат (безшлюбність священнослужителів). Згідно англиканскому віровченню, якщо священик розсудить, що для порятунку йому треба одружитися, - нехай одружується.

Генріха VIII до змісту ↑

Порівняння

Англіканська церква залишилася національною церквою, хоча і досить великою. За різними даними, число її прихильників коливається від 25 до 85 мільйонів прихожан в різних країнах, хоча більшість з них, звичайно, проживає у Великій Британії та її колишніх колоніях:

  • Австралії;
  • Новій Зеландії;
  • США;
  • Нігерії;
  • в деяких інших державах.

Втім, можливо, тут важливо, "хто і як вважає". У зв'язку із загальним падінням релігійності Західної Європи церкви порожніють, і багато хто відносить себе до прихильників будь-якої релігії "за звичкою" або "за традицією". Але в будь-якому випадку англіканська церква залишається однією з найбільших протестантських деномінацій.

Правда, в порівнянні з католиками число прихильників англіканства виглядає зовсім невеликим. На сьогоднішній день кількість віруючих, які визнають своїм верховним пастирем Папу Римського, становить трохи менше одного мільярда двохсот мільйонів осіб. Католицизм, пройшовши через Реформацію і Контрреформація, очистився від звинувачень критиків (по крайней мере, частково, адже велика частина претензій була справедливою) і зумів залишитися найбільшої релігійної деномінацією світу. І це, мабуть, головне, в чому різниця між англіканської і католицькою церквою.

до змісту ↑

Таблиця

Англіканська церква Католицька церква
Час виникнення 1534 рік 1054 рік (якщо взяти за точку відліку розкол християнства на західне і східне) Кількість прихожан
За різними даними - від 25 до 85 млн осіб Близько 1 млрд 200 млн чоловік Богословські особливості
Відсутня целібат (безшлюбність священиків), а також догмат про непогрішимість Папи Римського є целібат, Папа Римський вважається непогрішним в питаннях віровчення, існують і інші відмінності від англіканства