Різниця між покритонасінних і голонасінних

Різниця між покритонасінних і голонасінних

Голонасінні і покритонасінні є представниками двох груп насінних рослин, послідовно що з'явилися на Землі і поширилися по ній.

Покритонасінні рослини інакше називають Квітковими. Вони відносяться до вищим рослинам, які "обзавелися" квіткою, як органом статевого розмноження і місцем, де формується зав'язь, а потім плід.

Квітка покритонасінних рослин - це ключовий орган генеративного або статевого розмноження. У ньому відбувається подвійне запліднення, відкрите у представників групи Навашиним. Суть його в тому, що з чоловічого гаметофіту, представленого пилкових зерном, проростає 2 спермия. Перший запліднює яйцеклітину - семязачаток, іншими словами - видозмінений жіночий спорангій. При цьому утворюється зигота, тотипотентність клітина, здатна привести на світ нову, яка дістала свій комплект генів від обох батьків.

Другий спермій зливається з полярними тільцями. Вони знаходяться в "вільному плаванні" в центрі зародкового мішка. Після завершення процесу злиття-запліднення в архегонии утворюється первинний ендосперм, що володіє Поліплоїдний набором хромосом. Більшість покритонасінних мають тріплоідний хромосомний набір.

Ендосперм потрібен для того, щоб забезпечувати насіння поживними речовинами, які надходять з материнського організму.Тут же відбувається імпрітінг генів, явище, при якому спадкова інформація, яку несе нуклеотидами ДНК, перетворюється в функціональну середу - білки і РНК. Тут же знаходяться гормони цитокініни, стимулюють поділ клітин і формування органу зародка.

Весь процес відбувається у покритонасінних в порожнині зав'язі, нижньої роздутою частини маточки квітки. Зав'язь захищає семязачаток від висихання, температурних коливань і атак комах. Після вдалого завершення процесу запліднення зав'язь стає плодом, в середину якого надійно сховані насіння, утворені з семязачатка.

Будова зародка насінини дозволило виділити у покритонасінних 2 класи - дводольні і однодольні рослин. Популярними представниками першого є магнолії, жовтець, гвоздики, капуста, жимолость, дзвіночок. До другої групи увійшли лілії, пальми, орхідеї, аїр і спаржа.

Голосеменниє рослини з'явилися в палеозої, в девоні. Вони вважаються прабатьками покритонасінних. До цієї групи належать гінковие, саговникові, хвойні і найбільш просунуті - гнетоподібні, дивовижні рослини, насіння яких покриті оболонкою. Чому дивовижні? - Вельвічія, пеньок з двома листками, ліани і ефедра є яскравими представниками класу.

Вельвічія дивовижна (лат. Welwítschia mirábilis)

Основною особливістю голонасінних є незахищеність семязачатка, а згодом - насіння. Зав'язь представлена ​​лусочкою жіночої шишки, на якій посаджені одна або кілька семяпочек. З нього розвивається насіння - зародок, вкритий захисною насіннєвий шкіркою. Ендосперм, що накопичує поживні речовини, формується з тіла жіночого гаметофіта до початку процесу запліднення.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Обидві групи рослин мають різний вік появи на Землі. Голонасінні з'явилися раніше - в середині палеозою. Покритонасінні з'явилися набагато пізніше - в кінці мезозою.
  2. Різна чисельність обох груп. Квіткових більше, близько 350 тисяч видів. Голонасінних менше - близько 800 видів, які збереглися на сьогоднішній день на планеті.
  3. Семязачаток покритонасінних захищений зав'яззю квітки, семяпочка голонасінних, крім гнетоподібні, не має ніякого спеціального покриття, що дає додаткову гарантію збереження і поширення виду.
  4. Первинний ендосперм уголонасінних з'являється до запліднення, у покритонасінних - після подвійного запліднення Навашина.
  5. Для квіткових рослин характерно подвійне запліднення. У голонасінних його немає.
  6. Покритонасінні утворюють плід, яким "укриті" насіння. У голонасінних плід відсутня.
  7. Покритонасінні є більш високо організованими організмами, ніж голонасінні.