Різниця між яйцеклітиною і сперматозоїдом

Різниця між яйцеклітиною і сперматозоїдом

Яйцеклітина і сперматозоїд - дві клітини, без злиття яких неможливий процес розмноження тварин, вищих рослин і ряду більш примітивних живих істот. Такі різні, обидві клітини покликані поєднати генетичну інформацію батьківських організмів, щоб збільшити виживаність і поширення на планеті всього виду. Зливаючись, клітини стають причиною утворення зиготи, з якої потім розвивається живий організм.

Яйцеклітина - це репродуктивна клітина жіночої особини, яка в більшості випадків має гаплоїдний, тобто одинарний набір хромосом. У окремих організмів, наприклад у пшениці, в яйцеклітині присутній поліплоїдний або диплоїдний набір хромосом.

Яйцеклітина утворюється з гоноцитів в результаті оогенезу з статевої гонади або яєчника. Клітина оточена специфічної цитоплазматичної мембраною, яка є своєрідною "посадкової базою" для сперматозоїда. Вона повинна пропустити першого, найсильнішого носія спадкової інформації, і оперативно перекрити доступ в клітку іншим. Зовнішній вигляд яйцеклітини подібний до сонця, оточеному короною.

Крім вузькоспеціальною оболонки і гаплоидного ядра, деякі яйцеклітини містять певну кількість жовтка - поживної речовини або дейтоплазми.Його кількість і розподіл по яйцеклітині залежить від виду та рівня організації живого організму. Найбільший відсоток клітини жовток займає у птахів, більшості риб, плазунів і членистоногих. Менше жовтка міститься в клітинах амфібій і осетрових риб, ще менше - у молюсків і голкошкірих і повністю ця поживна маса відсутня у представників класу ссавців.

Синонімом до слова яйцеклітина у деяких видів організмів можуть стати терміни "ікра" або "яйце". При партеногенезе або безстатевому розмноженні яйцеклітина без стандартного процесу запліднення здатна дати життя новому організму.

Будова яйцеклітини і сперматозоїда

Сперматозоїд - це клітина, вироблена чоловічий особиною. Інакше її можна назвати гаметой. У більшості випадків вона містить гаплоїдний, тобто одинарний набір хромосом. Відкриття належить Антоні Левенгук, автору мікроскопа.

Розміри сперматозоїда дуже малі. Одиничну клітку можна побачити лише в окуляр світлового або електронного мікроскопа. Це пов'язано з відсутністю в ній великих обсягів цитоплазми і значною кількістю спадкового матеріалу, який одноразово продукує андрогенний організм. У нижчих організмів замість сперматозоїда використовується термін "спермий".

Типовий сперматозоїд має голівку, в якій розташоване ядро ​​- носій спадкової інформації, акросома і центриоль. Акросома покликана зруйнувати цілісність мембрани яйцеклітини, а центриоль відповідає за формування джгутика. За головкою слід шийка, середня частина і джгутик. З його допомогою сперматозоїд може рухатися. У рибки тетрадон і сумчастих знайдено два джгутики, у тритонів - своєрідний плавник, а у круглих черв'яків - ложноножки, як у амеби.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Обидві клітини мають кардинально різну будову, викликане їх функціональним призначенням.
  2. Розміри клітин різко відрізняється. Сперматозоїди - маленькі, найменші клітини живого організму. Яйцеклітина може бути видна неозброєним оком.
  3. Кількість клітин - ще одне пристосування видів до виживання. Чоловічий організм продукує викид мільйона сперматозоїдів, а жіночий - одну або кілька яйцеклітин за певний період часу.
  4. Не маючи яйцеклітини, сперматозоїд не може стати джерелом формування зиготи, а потім - нового організму. В процесі партеногенезу незапліднена яйцеклітина здатна стати джерелом зародження повноцінного організму.