Різниця між індивідом і особистістю

Різниця між індивідом і особистістю

В психології і соціології проблема становлення людини, з якою пов'язують етапи його дорослішання, є дуже важливою. Поділ понять індивіда і особистості є наріжним каменем оцінки діяльності персони. Люди не тільки народжуються унікальними, але і стають неповторними в процесі життя. На питання "чого ти домігся?" практично кожна людина відповідає по-різному.

Індивід - це унікальне поєднання людських властивостей, отриманих ним від батьків при народженні і придбаних в процесі життя. Для даного поняття характерна цілісність: набір якостей, без яких персона втратить свою ідентичність. До особливим рис належать такі деталі, як стать, вік, зріст і вагу, характер, колір очей, форма черепа і багато іншого.

Особистість - це унікальний представник людського роду, який проявив себе в соціально-культурному дії. Це стійка система рис, що виявляється тільки в процесі життя в суспільстві. Людина, яка перебуває на безлюдному острові, зберігає свою ідентичність, але особистістю стає лише завдяки визнанню інших членів соціуму. Найкраще ця властивість проявляється в культурі індіанців: зробивши значущу дію, людина отримує ім'я, тобто суспільну підтримку.

Кожна людина від природи - індивід, а особистістю він стає вже в процесі дорослішання і комунікації з іншими людьми.При цьому збереження генетичного коду людини, його трансляція і розвиток здійснюється по волі природи. А ось стати особистістю може будь-який представник роду людей, навіть якщо він має обмежені можливості (відсутні кінцівки, внутрішні органи, мова, слух).

Індивідом можна залишатися незалежно від того, як до персони ставляться оточуючі. А ось визнання, авторитет, характерні для особистості - це ті "медалі", якими може нагородити тільки суспільство. Вирваний з соціуму, людина швидко втрачає свої індивідуальні риси, перестає розуміти інших людей і навіть забуває мову. У той же час, потреба в персоналізації і унікальності відноситься до однієї з вищих потреб людини.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Взаємодія з соціумом. Щоб залишатися індивідом, людині достатньо просто бути собою. А ось особистістю він може стати лише через соціальну взаємодію, яке проявляється або у співпраці, або в протистоянні.
  2. Достатність. Кожна людина народжується індивідом, а ось особистістю він стає тільки в процесі свідомого життя.
  3. Кількість. Індивідів в світі - близько 7 мільярдів, а особистостей, за різними оцінками, від декількох сотень до декількох десятків мільйонів.
  4. Визнання. Кожна людина є рівним в правах з іншими людьми, тобто його право на індивідуальність - невід'ємно. Однак особистості висловлюють себе кілька яскравіше, отримуючи певні соціальні привілеї (авторитет, влада, визнання).
  5. Усвідомленість. Щоб залишатися індивідом, досить просто жити, вписуючись в рамки соціуму або ізолювавши від нього. Шлях до становлення особистості - це усвідомлена дія, доступне лише обраним.