Різниця між імперією і державою

Різниця між імперією і державою

Багато держав історично розглядалися як імперії. Що давало людям привід вважати їх такими?

Зміст статті

  • Що таке імперія?
  • Що таке звичайне держава?
  • Порівняння

Що таке імперія?

Імперія - термін головним чином історичний. Він позначає відносно велике за площею, розвинута в економічному і військовому плані державу, здатну відігравати провідну або одну з провідних ролей в світовому політичному процесі. Як правило, є багатонаціональним і до того ж готовим до постійного включення до свого складу нових територій, на яких можуть жити абсолютно різні народи. Історично імперії характеризувалися монархічною формою правління. Вони очолювалися царем, королем, султаном.

Велика територія таких держав, тиск ззовні, протиріччя між народами, що населяють їх, а також між політичними елітами і різними соціальними класами часто приводили до виникнення масштабних криз. Як наслідок - імперії розпадалися. Зараз жодна держава в світі не розглядається як класична імперія. Хоча багато країн і відповідають їй за тими критеріями, які ми позначили вище.

Імперія - це поняття, яке було актуально протягом певного історичного етапу - коли більшість держав були монархіями.Тобто - було кого називати імператором. Зараз більшість держав - республіки. Називати свого президента або прем'єр-міністра імператором громадяни більшості сучасних держав, швидше за все, вважатимуть неправильним.

до змісту ↑

Що таке звичайне держава?

В свою чергу, "звичайне" держава (якщо говорити про той історичний період, коли в світі існували монархії) характеризується відносно невеликою площею, середніми можливостями в економічному і військовому плані. Однак при цьому воно має суверенітет щодо інших країн і не входить, таким чином, до складу будь-якої імперії.

натисніть на картинку для збільшення

"Звичайні" держави часів імперій часто були переважно мононаціональними, або ж їх населяло відносно небагато етносів. Їх подальший територіальний зростання могло здійснюватися головним чином за рахунок об'єднання з країнами, в яких проживали близькі по культурі і мові народи. На відміну від імперій, "звичайні" держави, як правило, не були готові до асиміляції етносів, зовсім не схожих на ті, що історично складали основу їх цивільного населення.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність імперії від держави - в масштабах економічної та військової могутності, а також в розмірі території. Крім того, для імперій характерна готовність до постійної територіальної експансії - незалежно від того, які народи заселяють приєднуються країни. "Звичайні" держави не прагнуть до обов'язкового збільшення своїх кордонів. Хіба що якщо мова йде про об'єднання з близькими народами.

Однак саме цей фактор і може стати основним при перетворенні "звичайного" держави в імперію.Так, до середини 19 століття в Європі існувала велика кількість німецькомовних держав. Під проводом Отто фон Бісмарка вони поступово були об'єднані і утворили впливову Німецьку Імперію.

Визначивши то, в чому різниця між імперією і державою, зафіксуємо її ключові критерії в таблиці.

Імперія Держава
Що спільного між ними?
Імперія - це держава, яка досягла високого рівня розвитку економіки і військової сфери та входить в число найвпливовіших на світовій політичній арені
"Звичайні" держави, об'єднуючись, можуть створити імперію
У чому різниця між ними?
Як правило, багатонаціональна, готова до приєднання нових територій Зазвичай характеризується не дуже поліетнічним населенням, розвивається на історичних територіях і не прагне до територіальної експансії
Управляється монархом Може мати як монархічну, так і республіканську форму правління