Різниця між власною мовою і причастям

Різниця між власною мовою і причастям

Прислівник і причастя виконують в мові різні функції. Їх морфологічні, а також відрізнятися. Щоб розібратися в поняттях, з'ясуємо, чим відрізняється наріччя від причастя.

Зміст статті

  • Загальна інформація
  • Порівняння

Загальна інформація

Наречия - це категорія слів, що мають значення ознаки. Найчастіше ці слова належать до дієслів, позначаючи в таких випадках ознака дії (рухатися стрімко ). Якщо наріччя примикає до іншого прислівника, прикметника або причастя, то воно виражає ознаку ознаки ( красиво оформлений зал). Прислівники поєднуються лише з небагатьма іменниками, позначаючи в таких поєднаннях ознака предмета (читання вголос ). Частина прислівників прямо не називають ознака. Ці особливі слова іменуються займенниковими прислівниками. Їх приклади: тут, кудись, чому, ніколи .

Причастя теж висловлює ознака. Але це, на відміну від діалектів, виключно ознака предмета. Самостійною частиною мови причастя не зізнається. І хоча деякі лінгвісти намагаються оскаржувати цю точку зору, більшість з них відводить причастя статус форми дієслова за способом освіти від його кореня. Слова цієї групи також мають властивості прикметника, наділені його закінченням. Словосполучення з причастям: палаючий багаття.

до змісту ↑

Порівняння

Перелічимо основні моменти, що допомагають виявити відміну прислівники від причастя:

  1. Освіта.Прислівники виробляються від багатьох частин мови: від іменників ( вранці ), прикметників ( весело ), дієслів ( мовчки ) та інших. Причастя утворюються тільки від дієслів ( зростаючий - від дієслова рости ).
  2. Задається питання. Слово можна віднести до прислівники, якщо воно відповідає на питання: де? ( близько ), коли? ( вчора ), куди? ( вперед ), звідки? ( здалеку ), чому? ( мимоволі ), навіщо? ( на зло ), як? ( по-дружньому ). Причастя відповідають питання: який? ( спечений ), що робить? ( малює ), що зробив? ( зв'язав ).
  3. Властивість змінюватися. Абсолютна більшість діалектів не змінюється. Тобто вони не характеризуються такими категоріями, як схиляння і відмінювання, не мають роду і числа. Виняток становлять слова, що відбулися від якісних прикметників. У таких прислівників утворюються ступені порівняння ( глибоко-глибше ) і форми оцінки ( тихо-тихенько ). Причастя узгоджується з іншими словами і змінюється. Маючи тісний зв'язок з дієсловом і прикметником, воно переймає на себе ознаки цих частин мови. У причастя, наприклад, визначається рід ( співає дівчинка - ж. Р.), Число ( мерехтливі зірки - мн. Ч.), Вид ( виконане завдання - сов. в.). На відміну від діалектів, причастя можуть бути короткими.
  4. Зовсім слова. Прислівники їх не мають. Вони лише примикають до інших слів. Причастя ж використовуються як без залежних слів, так і з ними. В останньому варіанті утворюється причетний оборот (ліс, закутаний снігом ).
  5. Синтаксична роль. Наріччя в реченні переважно є обставиною. Рідше воно виступає в ролі інших членів. У багатьох випадках зміст речення не порушується, якщо вилучити з нього наріччя.

Причастя, одиночне або в структурі обороту, в більшості випадків є визначенням. Разом з іншими словами воно становить основний зміст речення, і вилучити його без шкоди для всієї конструкції не можна.

Слід зазначити, що прислівники і короткі причастя іноді бувають дуже схожі. Наприклад, в цьому випадку: Брати стривожено перезирнулися. Село було стурбоване гучними звуками. Безпомилково орієнтуватися в такій ситуації допоможуть знання про те, в чому різниця між власною мовою і причастям, вжитим в короткій формі.

Тут знову допоможе постановка питання. У зазначеному прикладі слово з першого речення "стривожено" відповідає на питання "як?". Це питання прислівники. До слова з другого речення "стурбоване" можна поставити питання "як?". Це питання короткого причастя.

Також для розпізнання частини мови слід спробувати замінити слово, яке перебуває під сумнівом, дієсловом. У першому випадку зробити це не вийде, що говорить про приналежність слова "стривожено" до прислівники. У другому реченні така заміна допустима: Село стривожили гучні звуки. Це характерно для короткого причастя.