Різниця між аварією і катастрофою

Різниця між аварією і катастрофою

Людське існування вимушено перетинається з безліччю небезпек, які загрожують життю і здоров'ю. Якщо їх не вдалося уникнути, кажуть про таких надзвичайні події, як аварії та катастрофи. При цьому в багатьох ЗМІ поняття ототожнюються і позначають одні й ті ж інциденти. Насправді різниця між аваріями і катастрофами досить істотна. Є відмінності і по превентивних дій, які покликані захистити людину і врятувати його від настання негативних наслідків.

Аварія - надзвичайна подія, яке супроводжується руйнуванням будівель і споруд, псуванням обладнання, пошкодженням транспортних засобів та створює умови для заподіяння великої шкоди. В результаті аварії можуть бути пошкоджені лінії електропередач, дороги, зруйновані матеріальні цінності. Наслідки потребують негайного усунення для запобігання масштабним негативних наслідків.

Катастрофа - масштабне пригода, що сталася в силу природних чи техногенних факторів і спричинило наступ вкрай несприятливих наслідків. Це може бути загибель великої кількості людей, екологічне лихо, руйнування великої кількості будівель і споруд. При цьому наслідки катастрофи не можуть бути усунені негайно, що пов'язано з великим масштабом надзвичайної ситуації.

Порівняння

Таким чином, головна відмінність між аваріями і катастрофами - це масштаб надзвичайних подій.Ризик їх настання є у всіх куточках земної кулі. При аварії руйнування відносно невеликі, а людських жертв або мало, або немає зовсім. Якщо мова йде про катастрофу, то її наслідки куди відчутніше. Наприклад, аварія на Чорнобильській АЕС незабаром переросла в катастрофу: поширення радіоактивних речовин змусило людей покинути цілі міста.

Є й певні особливості вживання цих категорій для позначення надзвичайних подій. Аваріями називають ДТП, позаштатні ситуації на виробництві, вихід з ладу обладнання. Вони можуть мати дуже різним масштабом: московський блекаут зразка 2005 року привів до відключення електроенергії на величезних територіях, проте жертв вдалося уникнути. У той же час, сход поїзда з рейок в Іспанії 24 липня 2013 року, незважаючи на локалізацію, відразу був названий катастрофою через великої кількості жертв.

Аварія. ДТП

Аварії можуть супроводжуватися викидом радіоактивних та хімічно небезпечних речовин, збоями в забезпеченні електро- і теплопостачання. Запізніле реагування на небезпеку завжди призводить до катастрофи. Саме так сталося в індійському місті Бхопал в 1984-му році. Несвоєчасне усунення наслідків розливу метілізоціаната, відсутність інформації призвело до масових людських жертв і екологічного лиха.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Жертви серед населення. Катастрофи характеризуються великою кількістю загиблих, в той час як аварії можуть і зовсім обходитися без них.
  2. Динаміка. Катастрофа супроводжується появою вражаючих факторів, в той час як аварія найчастіше обходиться без них.
  3. Наслідки. Катастрофа робить украй негативний вплив на екологію і навколишнє середовище.Аварія відрізняється відносно невеликими наслідками.
  4. Масштаб. Аварії завжди прив'язані до невеликої території, а катастрофи носять глобальний характер.
  5. Подолання. Усунення наслідків аварії забирає відносно мало часу. Подолання катастроф може бути вкрай складним, а часом - неможливим (вибухи на атомних станціях).