Різниця між аміаком і нашатирним спиртом

Різниця між аміаком і нашатирним спиртом

І аміак, і нашатирний спирт мають широке застосування в різних областях людської діяльності. Нерідко доводиться чути, що нашатирний спирт - це розчин аміаку в воді. Але на ділі не все так просто, це скаже будь-який хімік. Отже, про те, чим відрізняється аміак від нашатирного спирту, і піде мова нижче.

Зміст статті

 • Трохи з історії
 • Застосування
 • Порівняння
 • Таблиця

Трохи з історії

Аміак вперше був отриманий англійським хіміком Джозефом Прістлі (до речі, одночасно і священиком - дивне поєднання, чи не так?) В 1774 році. Він назвав відкритий їм газ "лужним повітрям", хімічного складу якого визначити не зміг. Це зробив 11 років тому, в 1785 році, французький хімік Клод Луї Бертолле, відомий ще й як винахідник "бертолетової солі" - складу, який знайшов широке застосування в піротехніці і медицині. Чому газ отримав саме ця назва?

На цей рахунок існує дві версії, одна з яких пов'язана з ім'ям давньоєгипетського бога Амона, а друга - з подібним по звучанню оазисом Амона в Північній Африці. Згідно з першою, що поклоняються Амону люди під час обряду нюхали нашатир (хімічна формула NH 4 Cl), при нагріванні виділяє аміак. За другою версією, в оазисі Амона, що знаходиться на перехресті жвавих караванних шляхів, в результаті постійного знаходження там великого числа в'ючних тварин накопичувалось величезна кількість продуктів їх життєдіяльності.А сечовина, швидко розкладаючись в жаркому кліматі, виділяє аміак. Яка з двох версій вірна - невідомо.

Відмінність аміаку від нашатирного спирту насамперед в тому, що в звичайних умовах вони знаходяться в різних агрегатних станах. Аміак - газ, зріджують при температурі близько -33 за Цельсієм. А нашатирний спирт - рідина, що має той же неприємний запах, що і аміак. Цікавий факт: для транспортування аміаку з Тольятті до Одеси прокладений єдиний в своєму роді аміакопровід довжиною близько 2, 1 тисячі кілометрів.

до змісту ↑

Застосування

Аміак - один з найважливіших продуктів хімічної промисловості. Він знайшов застосування в наступних галузях:

 • в якості холодоагенту в холодильному обладнанні (в основному в промислових установках);
 • виробництво нашатирного спирту;
 • виробництво вибухових речовин;
 • виробництво добрив;
 • будівництво (в складі протиморозних добавок в розчинах);
 • виробництво полімерів, азотної кислоти, соди;
 • деякі інші галузі.

Застосування нашатирного спирту більш вузько. Левова частка використовується в медицині переважно як антисептик або засіб для виведення з непритомного стану. Знайшов він застосування і в побуті. Домогосподарки знають, що нашатирний спирт прекрасно виводить з одягу плями самого різного походження.

до змісту ↑

Порівняння

Прийнято вважати, що нашатирний спирт - це розчин аміаку в воді, але ... Але на ділі процес перетворення аміаку в нашатирний спирт має не один щабель, а дві. Перший ступінь - утворення з аміаку гідрату амонію. І друга - розчинення отриманого гідрату в воді з утворенням того складу, який носить назву "нашатирний спирт".

Перший ступінь виражається наступною формулою: NH 3 + H 2 O ⇄ NH 3 · H 2 0 ⇄ NH 4 + + OH - . І тільки в подальшому відбувається утворення безпосередньо нашатирного спирту. Хоча, по суті, такий поділ - це крутійство. Майстри-холодильщик на підприємствах, де використовується аміак, що не заморочуючись себе хімічними формулами, просто опускають шланг, звідки йде аміак, в відро з водою, і отримують потрібну кількість нашатирного спирту, який потім застосовують для своїх потреб (в основному - в побуті). Гранична насиченість розчину при цьому визначається на слух: коли починаються характерні клацання і тріск - все, газ можна перекривати, нашатирний спирт готовий! до змісту ↑

Таблиця

І на завершення підведемо підсумок, в чому різниця між аміаком і нашатирним спиртом.

Аміак

Нашатирний спирт Агрегатний стан
Газ, зріджується при -33 градусах за Цельсієм, що використовується в промислових холодильних установках Рідина Хімічна формула
NH 3 Фактично - водний розчин аміаку Область застосування
Виробництво широкого спектру продукції - вибухові речовини, добрива, сода, азотна кислота, полімери та багато іншого. Також застосовується для виробництва нашатирного спирту і в якості холодоагенту в промислових холодильних установках В медицині - як антисептик і засіб для виведення з непритомного стану, в побуті - як ефективний засіб для виведення плям