Різниця між алабай і азіатом

Різниця між алабай і азіатом

Алабай і азіатська вівчарка - це одне і те ж, або все-таки дані породи собак чимось відрізняються? Відповідно до класифікації Міжнародної кінологічної федерації (FCI), існує тільки порода під назвою "середньоазіатська вівчарка" (Central Asia Shepherd Dog), яка має свій реєстраційний номер - 335. Тоді звідки ж взялася назва "алабай"? Що це - не визнана міжнародною федерацією порода або друга назва середньоазіатської вівчарки? Щоб відповісти на це питання, давайте розберемося, чим відрізняється алабай від азіата.

Зміст статті

  • З історії породи
  • Для чого використовуються середньоазіатські вівчарки?

З історії породи

На думку істориків, середньоазіатська вівчарка походить від давньоєгипетських і ассірійських собак, призначених для цькування тварин. А формування сучасної породи відбувалося на величезній території, обмеженої Каспійським морем, Китаєм, Південним Уралом і Афганістаном. Характерні особливості представника - високий зріст (до 90 сантиметрів), потужні щелепи, масивна голова й велика фізична сила. Середньоазіатська вівчарка відома не менше чотирьох тисяч років, що робить її однією з найдавніших порід собак у світі.

І це не голослівне твердження. У датуються 2000 роком до нашої ери культурних шарах городища Алтин-Депе на південному сході Туркменії знайдені не тільки кістки цих собак, але навіть зображення і статуетка з теракоти!Цікавий факт: в Алтин-Депе були виявлені знаки, що нагадують писемність деяких древніх народів Передньої Азії - еламітів і шумерів. Так що це городище, можливо, було своєрідним "містком" для проникнення з Ассирії (Елам і шумерські міста входили до складу цієї імперії) собаки, яку пізніше назвуть "середньоазіатської вівчаркою", на територію сучасних Туркменії, Узбекистану та інших сусідніх держав.

до змісту ↑

Для чого використовуються середньоазіатські вівчарки?

Сьогодні середньоазіатська вівчарка, яку частіше все ж називають алабай, використовується в основному для охорони. Це сильне і безстрашне тварина прекрасно справляється з роллю сторожа; навіть вовки обходять стороною місця, що охороняються алабай. У Росії нерідко можна бачити таку собаку не тільки в сільській місцевості, де її поява, з огляду на "професію", було б логічним, а й в місті. Багато городян містять алабаїв в квартирі, хоча це приносить їм деякі незручності через "підвищеної шерстистого" тваринного і необхідності рясно годувати ненажерливого велетня.

Ну і на завершення, після того, як ми познайомилися з історією та спеціалізацією вівчарки, давайте визначимося: азіат і алабай - це одне і те ж чи ні? Відповідь на питання однозначна: так! Середньоазіатська вівчарка, як і кожна порода собак, має ряд регіональних варіантів, які не є самостійними породами, і класичної, еталонної її різновидом вважається туркменський алабай. Алабай - слово тюркське, і в його складі можна чітко виділити "ала", що означає "строкатий" - це пов'язано з забарвленням тварини. У Туркменії та інших регіонах Середньої Азії і Казахстану, де зберігається пасовищне тваринництво, алабаї, як і тисячі років тому, продовжують виконувати свої прямі обов'язки - тобто охорону стад від хижаків і злодіїв.