Різниця між ацетоном і розчинником

Різниця між ацетоном і розчинником

Найрізноманітніші розчинники давно і глибоко увійшли в наш побут. І в першу чергу це стосується різних видів будівельних робіт, пов'язаних з фарбуванням. Ті, хто постарше, пам'ятають, що раніше для розведення олійної фарби або зняття старих лакофарбових покриттів застосовувався ацетон, і нічого іншого в продажу просто не було. Давайте розберемося, чим відрізняється ацетон від розчинника, точніше, від усього різноманіття розчинників, які сьогодні зустрічаються на кожному кроці.

Зміст статті

  • З історії питання
  • Порівняння
  • Таблиця

З історії питання

Строго кажучи, розчинником є ​​будь-яка речовина, здатне розчиняти в собі інші речовини. Розчинники можуть бути як рідкими, так і газоподібними і навіть твердими. Перераховувати назви немає необхідності, адже розчинників існує безліч. По суті, звичайна вода - теж розчинник, і досить сильний. Чай з цукром це підтверджує: в даному випадку в воді розчинені відразу і цукор, і речовини, що містяться в сухому чайному листі.

Але якщо вода - розчинник природний, то ацетон був вперше отриманий людиною в 1595 році. Його батьком став німецький хімік Андреас Лібавіус, який проводив суху перегонку ацетату свинцю. Однак своє ім'я ацетон отримав багато пізніше - в 1848 році, коли співвітчизник Лібавіуса Леопольд Гмелін ввів цю назву в загальновживаний ужиток.Відмінність ацетону від розчинника в тому, що ацетон - назва конкретної хімічної речовини, а розчинники - це цілий клас найрізноманітніших хімічних речовин і з'єднань.

Точна хімічна формула ацетону була встановлена ​​трохи раніше - в 1832 році. Це зробили німець Юстус фон Лібіх і француз Жан-Батист Дюма. До Першої світової війни ацетон отримували виключно методом коксування деревини, проте підвищення попиту на нього спонукало шукати більш ефективні способи виробництва, що і було в кінці кінців зроблено. Це один з численних прикладів того, як військові потреби стають локомотивом науково-технічного прогресу.

до змісту ↑

Порівняння

Розчинники класифікуються наступним чином:

  • • неорганічний або органічний;
  • • по агрегатному стані (рідкий, твердий, газоподібний);
  • • за наявністю кислотних або основних властивостей.

Це найбільш загальна класифікація, так як кожен з перерахованих вище пунктів містить досить велику кількість підпунктів, приводити які немає необхідності.

Ацетон, будучи одним з розчинників, використовується не тільки в даній якості. Він знайшов широке застосування як сировина для виробництва деяких хімічних сполук, як засіб для очищення різних поверхонь промислового обладнання, а також його додають в ацетилен при зберіганні останнього в балонах під тиском, адже цей газ в чистому вигляді надзвичайно вибухонебезпечний. Однак, незважаючи на широкий діапазон використання, оборот ацетону концентрацією більше 60 відсотків в Росії поставлений під контроль. Справа в тому, що дана речовина є одним з найбільш популярних у токсикоманів.

до змісту ↑

Таблиця

В компактної таблиці підведений підсумок, в чому різниця між ацетоном і розчинником.

Ацетон Розчинник
Що собою являє В звичайних умовах - рідина з температурою кипіння 56, 1 градус за Цельсієм. Хімічна формула CH3-C (O) -CH3 Численний клас найрізноманітніших сполук
Область застосування Як розчинник (переважно), а також як сировина для виробництва деяких хімічних сполук і як добавка в ацетилен для його безпечного зберігання як розчинник у всіх областях людської діяльності