Найяскравіша зірка на небі

Найяскравіша зірка на небі

Як часто ви вдивляєтеся в зоряний купол над вашою головою? Чи знаєте ви, яка найяскравіша зірка на небі? Мабуть, велика частина сучасного покоління нашої країни і зовсім не знайома з розташуванням зоряних світил на небосхилі. В освітніх установах астрономія вже не є обов'язковим предметом, а кількість зацікавлених в ній учнів неухильно знижується в зв'язку з постійним розвитком інформаційних технологій. Але ж зірками і небесними світилами, як правило, цікавляться в дитинстві! Втім, і серед романтиків знайдуться бажаючі ознайомитися з найбільшими зірками, планетами і розташуванням сузір'їв.

Сонце, по суті, - це зірка, але вважати його найяскравішим світилом немає сенсу. Найяскравішою зіркою на небі є Сіріус, розташований в сузір'ї Великого Пса. Найбільш добре його видно в зимовий час в Північній півкулі. Але чому саме Сіріус яскравіше інших зірок на небі?

Всьому виною близьке розташування Сіріуса до Сонця - 8, 6 світлових років. Крім того, світність Сіріуса в 22 рази вище, ніж у Сонця. Але даний показник не вважається рекордом серед зірок. Саме завдяки гарній світності і близькому розташуванню Сіріус в сузір'ї Великого Пса став найяскравішої зіркою на небі.

Крім того, Сіріус є подвійною зіркою. Навколо загального центру мас обертаються Сіріус А і Сіріус B, останній з яких визнаний білим карликом з надвисокою масою і "доживає" свій зоряний термін.

Міра яскравості небесного світила визначається терміном "видима зоряна величина". За фактом чим менше видима величина, тим яскравіше небесне тіло. Так, у Сіріуса вона становить -1, 46, а у Сонця -26, 72. "Мінусовій" зоряної видимої величиною мають ще три найяскравіших небесних світила - зірка Канопус в сузір'ї Кіля (-0, 72), Альфа Центавра (-0, 27) і Арктур ​​в сузір'ї Волопаса (-0, 05).

Найяскравішою зірці на небі здавна надавали містичний характер. У Стародавньому Єгипті їй поклонялися як богині Сопдет, а в шумеро-аккадської астрономії уособлювали з богом Нінурта і називали "Стрілою". За Сіріуса давньоєгипетські жерці передбачали розлив Нілу.

В перекладі з грецького найяскравіша зірка нічного неба означає "блискучий", "яскравий", але в давнину її називали "Песьей Зіркою". Відповідно до грецької міфології, собака Оріона (сузір'я недалеко від Великого Пса) стала зіркою Сиріус.

натисніть на картинку для збільшення

Безсумнівно, на яскравість зірки на небосхилі безпосередньо впливає відстань до нашої планети. Якби гіпергігант "UY", розташований в сузір'ї Щита, був трохи ближче до Сонця, то Сіріус втратив би статус найяскравішої зірки. Зірці UY Щита належить статус найбільшої відомої зірки. Її радіус більше радіуса Сонця в 1708 раз, а діаметр дорівнює 2, 4 мільярдам кілометрів.

Якщо ви вирішили поглянути на Сіріус, вийдіть зимової ночі на вулицю і подивіться на небо в південному напрямку. Подумки проводячи лінію по поясу Оріона вліво, легко можна знайти найяскравішу зірку, яку іноді видно навіть в світлий час доби. Правда, щоб її побачити, потрібно буде дочекатися заходу.