Рейтинг forbes: Королі держзамовлення - 2016

, яка склалася в Російській Федерації систему держзакупівель найкраще ілюструє латинське прислів'я: "Що заборонено бику, дозволено Юпітеру". Начебто проводяться вже більше десяти років реформи держзакупівель орієнтовані на повну прозорість і конкурентність. Однак, як стверджує російський "Форбс", деякі компанії отримують найбільші держпідряди незважаючи на правила. А всього на відкуп цим самим "деяким компаніям" пішло замовлень на загальну суму понад трильйон рублів.

Зміст:

  • 10. Олександр Лавленцев
  • 9. Іван Шабалов
  • 8. Арас Агаларов
  • 7. Дмитро Пумпянський
  • 6. Олексій Мордашов
  • 5. Ігор Ротенберг
  • 4. Кирило Шамалов
  • 3. Геннадій Тимченко
  • 2. Леонід Міхельсон
  • 1. Аркадій Ротенберг

10. Олександр Лавленцев

Рейтинг відкриває власник ІФСК АРКС, регулярно отримує великі підряди на будівництво в столиці і Московської області. У минулому році він уклав кілька контрактів на суму в 35. 9 млрд рублів, наприклад, на реконструкцію траси А-101 і будівництво транспортної розв'язки в Москві.

9. Іван Шабалов

Одноосібний власник "трубний інноваційних технологій" в черговий раз обійшов Федеральну Антимонопольну службу і став головним постачальником для "Газпрому" труб великого діаметру на суму в 38. 1 млрд рублів.

8. Арас Агаларов

Компанія "Крокус інтернешнл", 100% акцій якої належить Агаларова, в минулому році отримала кілька соковитих шматочків з рук Федерального дорожнього агентства і Міністерства спорту - будівництво кількох об'єктів у Владивостоці, стадіону в Калінінграді і Центральної кільцевої автодороги в Московській області .Всього сума держпідряди склала 69. 3 млрд рублів.

7. Дмитро Пумпянський

Пумпянському належить 49% акцій компанії "Уральські локомотиви" і практично 100% від групи компаній "Сінара", яка живе і процвітає виключно завдяки держпідряди. Наприклад, в 2015 році в обхід конкурсу "Сінара" отримала підряд на будівництво поїздів для РЖД (118. 8 млрд рублів), а також взялася за перебудову єкатеринбурзького стадіону (12. 2 млрд рублів).

6. Олексій Мордашов

Належні цього підприємцю компанії "Силові машини" (одноосібно) і "Северсталь" (79% акцій) отримали в 2015 році від "Росатома" кілька жирних шматків на загальну суму в 122 млрд рублів. Таким чином Мордашов зайняв шосте місце в рейтингу з сумою в 97. 4 млрд рублів.

5. Ігор Ротенберг

Синові людини, який посів перше місце рейтингу, одноосібно належать компанії "Газпромбуреніе", ПЕК "Мосенерго" і "Глобальні системи автоматизації". П'яте місце дісталося йому за суму дрібних держпідряди - наприклад, контракту на будівництво Грозненської теплоелектростанції (27. 3 млрд рублів), отриманих 49 тендерів на освоєння Чаяндінского родовища (найбільший з них коштував 39. 3 млрд рублів) і декількох замовлень в сфері інформаційних технологій (340 млн рублів).

4. Кирило Шамалов

Шамалов увійшов в цей рейтинг виключно завдяки наполеонівським планам "Газпрому" на будівництво газопроводу "Сила Сибіру". Одне будівництво Амурського газопереробного заводу буде коштувати "Газпрому" 790. 6 млрд рублів. Хоча частка Шамалова в "НІПІгазопереработке", яка і отримала підряд, відносно невелика - всього 18. 6%, але вона склала 148. 8 млрд рублів.

3. Геннадій Тимченко

Загальна сума отриманих Тимченко без конкурсу держпідряди склала 161 мільярдів рублів.Вона складається з контракту на зведення мосту через одну з приток Волги (12. 3 млрд рублів) і все тієї ж "Сила Сибіру" і Амурського ГПЗ.

2. Леонід Міхельсон

Міхельсон - свого роду аутсайдер рейтингу держзакупівель. Власник 43% акцій "НІПІгазопереработка" потрапив в нього лише в цьому році завдяки вже відомому читачеві підряду на будівництво Амурського заводу (344. 3 млрд рублів).

1. Аркадій Ротенберг

У 2015 році отримав держпідряди на приємну суму в 555. 5 млрд рублів і лідирував в рейтингу з сильним відривом. У тому числі на відкуп "Стройгазмонтаж", яким Ротенберг володіє поодинці, було віддано будівництво Кримського моста (228. 3 млрд рублів) і черговий частини газопроводу "Сила Сибіру" (198 млрд рублів). До речі, в одному з інтерв'ю Роттенберг повідомив, що будівництво моста викликано виключно його бажанням підтримати країну у важкий час. Хотілося б вірити, що всі ініціативи російських громадян з підтримки рідної держави в важкий час будуть винагороджені таким же чином.