Як пишеться правильно: кілограм або кілограмів?

Як пишеться правильно: кілограм або кілограмів?

Можна позбутися від двох-трьох кілограмів зайвої ваги або набрати пару кілограм, не особливо переймаючись тим, як правильно говорити і писати про ці самі кілограмах. Але культура мови не менш важлива, ніж фізична форма, тому слід звернути увагу на деякі особливості вживання слова кілограм і його правопис, щоб безпомилково визначати, коли і як використовувати це слово в різних мовних ситуаціях.

Іменник кілограм відноситься до одиниць виміру, які зазвичай вживаються з іменами числівниками. Вони утворюють так звану лічильну форму, що вимагає вживання іменника в родовому відмінку. За прийнятими в сучасній російській мові орфографічним нормам, більшість іменників чоловічого роду з основою на приголосний, в тому числі і їх лічильна форма, в родовому відмінку має нульове закінчення: сімдесят ампер; двісті двадцять вольт; триста ват.

Однак іменник кілограм входить в групу одиниць виміру, які мають рівноправні варіанти освіти родового відмінка з нульовим закінченням і закінченням -ом: кілограм - кілограмів; грам - грамів; рентген - рентгенів; карат- каратів; мікрон - мікронів.

Якщо в реченні іменник кілограм вживається одночасно з повною формою родового відмінка іншого іменника з закінченням - ів , кращою є його коротка форма: десять кілограм помідорів; кілька кілограм абрикосів; п'ять кілограм бананів.

В інших випадках вважається правильним вживання відмінкової форми кілограмів : сім кілограмів картоплі; дев'ять кілограмів яловичини; сто п'ятдесят кілограмів овочів.

Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації щодо правопису відмінкових форм кілограм і кілограмів:

  1. Форми родового відмінка кілограм і кілограмів є рівноправними, але розрізняються по сполучуваності з формами родового відмінка інших іменників.
  2. З іменниками, що мають закінчення - ів , вживається коротка форма кілограм . У поєднанні з іншими іменниками пишеться кілограмів .
  3. Вживання в будь-якій комбінації короткої форми кілограм або повної кілограмів не рахується помилкою.