Як пишеться правильно: джинс або джинсів?

Як пишеться правильно: джинс або джинсів?

Правильне вживання відмінкових закінчень - одна з умов грамотної мови.

Щоб уникнути помилки в освіті родового відмінка іменника джинси , треба звернути увагу на те, з якого типу воно відбувається.

У російській мові багато іменники чоловічого роду з основою на твердий приголосний у родовому відмінку мають нульове закінчення. До них, в першу чергу, відносяться назви предметів одягу і її деталей, які складають пари:

черевики - черевик; чоботи - чобіт; панчохи - панчіх; погони - погон; брюки - брюк; лосини - лосин.

Родовий відмінок іменника джинси іноді вживають саме в такій формі: джинси - джинс . Однак це іменник немає однини в значенні "предмет одягу" і тиняється по типу парних іменників, які вживаються в російській мові тільки у множині: окуляри - очок ; навушники - навушників ; штани - штанів ; джинси - джинсів .

Форма джинс неприйнятна в мовному спілкуванні. Правопис іменника джинси в родовому відмінку має тільки один варіант: джинсів .

Правильно Неправильно
Прання джинсів Маша відклала і взялася за прибирання квартири.

прихопивши з собою пару джинсів і легкий светр.

З кишені джинсів висипалася дрібниця.

Ти і без джинс обійдешся. Куплю собі пару джинс і буду королем.

В кишені джинс виявилася діра.

Ненормативне вживання просторічної форми джинс в родовому відмінку спотворює і перекручує мову, тому говорити і писати треба так, як цього вимагають правила літературного слововживання, вимови і написання: джинси - джинсів >. Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації щодо вживання в мові і правопису іменника джинси:

Іменник

  1. джинси в родовому відмінку слід вживати в формі джинсів . В російській літературній мові відсутня форма родового відмінка
  2. джинс .