Як пишеться правильно: закінчив або закінчив?

Як пишеться правильно: закінчив або закінчив?

На перший погляд, вибір приставки в дієслові закінчив / закінчила не впливає на його значення. Але в мові не буває випадковостей: у ньому кожен елемент, включаючи приставки дієслів, служить певній меті. Вживання різних приставок обумовлено необхідністю точно передати значення слова, яке буде використано в різному смисловому контексті.

У чому ж різниця між дієсловами закінчив і закінчив ?

Відповідь проста: в приставках.

З приставкою за - дієслово набуває значення завершення дії, пов'язаного з виконанням будь-якої фізичної, інтелектуальної, творчої роботи або її частини. В абстрактному сенсі він може вживатися для позначення завершеності певного процесу, не пов'язаного з безпосередньою діяльністю окремої людини.

Іван Іванович закінчив будівництво дачі і приступив до облаштування присадибної ділянки.

Доповідач закінчив виступ і зайняв місце поруч зі своїм опонентом.

Письменник закінчив розповідь ностальгічною фразою про покинутий рідній домівці.

Штурм фортеці закінчив епоху правління ненависної династії.

Дієслово закінчив має близьке значення, але вживається по відношенню до процесу навчання; він є частиною стійких виразів закінчив навчання, закінчив школу, закінчив вищий навчальний заклад, закінчив ліцей, училище, семінарію тощо.

Саша закінчив школу і вирішив поїхати в Москву.

У 1212 році він закінчив інститут і нарешті отримав можливість займатися улюбленою справою.

Олексій закінчив ліцей мистецтв і вважав, що дорога на сцену для нього відкрита.

Вживання і правопис приставок в дієсловах залежить від їх значення, що впливає на освіту дієслівних форм і відтінки їх лексичного значення. На це необхідно звертати увагу, оскільки заміна форми дієслова закінчив її позірним аналогом закінчив призводить до спотворення сенсу і вважається мовної помилкою.

Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації щодо вживання в мові дієслів закінчив і закінчив:

  1. Дієслово закінчив вживається для позначення завершення дії в широкому значенні. Дієслово закінчив за змістом пов'язаний із завершенням процесу навчання.
  2. Дієслово закінчив не утворює стійких сполучень і може бути використаний в будь-якій відповідній його значенням мовної конструкції. Дієслово закінчив входить в стійкі сполучення поряд з іменниками, що називають якесь навчальний заклад.
  3. Дієслово закінчив не можна замінити дієсловом закінчив без зміни змісту речення.