Як говорити правильно: крайній або останній?

Як говорити правильно: крайній або останній?

Імена прикметники крайній і останній як самостійні лексичні одиниці мають нейтральну стилістичне забарвлення. Їх правопис і вживання в поєднанні з іменниками зазвичай не викликає складнощів. Нормативні обмеження вживання в мові цих слів виникають тільки в тому випадку, якщо вони використовуються в формулах мовного етикету " хто крайній " і " хто останній ".

Багато хто вважає, що ввічливій формою звернення до незнайомої людини в черзі не може бути фраза "Ви останній?", Тому часто виникає її ситуативна заміна питанням "Ви крайній?" або "Хто крайній?"

Це відбувається тому, що серед значень слова останній , пов'язаних з порядком розташування ряду предметів, є і суто оціночні значення: " нікчемний , не «заслуговує ніякої уваги " або " найгірший, викликає презирство ".

Наприклад:

Останній пройдисвіт не зробив би такого. Він жив гірше останнього жебрака. Красти і розбишакувати - остання справа.

В етикетної формулою "

хто останній " таке значення не мається на увазі. Фраза використовується, щоб встановити черговість, знайти того, за яким ще не слідують інші, зайняти місце в черзі, не порушуючи її порядку, послідовності.

Заміна прикметника

останній прикметником крайній призводить до неточності мови і розмитості змісту питання.Значення слова крайній вказує на розташування чого-небудь на краю, з краю: крайній будинок на вулиці (на краю вулиці); крайній стіг (той, який з краю); крайня споруда . В стійких поєднаннях

крайній термін, крайній випадок, крайні заходи прикметник крайній має відтінок експресивності і позначає винятковість ситуації або дій. Жодне з цих значень не підходить для питання, з яким звертаються до черги. Черга має початок і кінець, а не край: місце займають в кінці черги, а не на краю. Правильним в такий мовної ситуації вважається вживання фрази "Хто останній?" Прикметник

крайній не має смислового сполучуваності з поняттям чергу, тому фраза "Хто крайній?" з точки зору нормативності мови є неточною, неправильної і недоречною. Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації щодо вживання в мові прикметників крайній і останній:

Займаючи місце в черзі, слід питати: "Хто останній?"

  1. Фраза "Хто крайній?" містить неточне визначення і вважається стилістично неправильною.
  2. В інших мовних ситуаціях також розмежовують вживання прикметників
  3. крайній і останній відповідно до їх лексичним значенням.