Як відформатувати жорсткий диск?

Як відформатувати жорсткий диск?

Ситуації, коли потрібно радикальна, повне очищення системного диска або всього вінчестера, виникають рідко, але з лякаючою регулярністю. Причинами можуть бути неможливість завантажити систему, шкідливий вірус, що не дає спокійно жити і плює на всі антивірусні програми, бажання почати життя заново і в зв'язку з цим встановити абсолютно невинну ОС - в загальному, перераховувати можна довго.

Для того щоб провести подібну операцію, користувачеві знадобляться певні базові знання. І в першу чергу він зобов'язаний знати, як відформатувати жорсткий диск, тому що без цього вміння ніякі подальші кроки неможливі. Для початку коротко зупинимося на питанні, що таке форматування.

форматування вінчестера (HDD) називають "роботу спеціальних програм по розмітці магнітних пластин жорсткого диска для подальшої установки операційної системи і можливості зберігання на цих пластинах цифрових даних". Визначення трохи незрозумілою, але суть цього процесу відображає досить точно. Дану процедуру можна розділити на 3 етапи.

 1. Низькорівневе форматування. Виробляється в заводських умовах. Для рядового користувача нецікаво.
 2. Розбивка поверхні диска на розділи (активний і логічні диски).Неодмінний крок при установці ОС - створення активного розділу. Логічні диски можна створити пізніше.
 3. Високорівневе форматування. Всі створені розділи підлягають обов'язковому форматування - інакше вони не будуть записуватися.

Форматування несистемного розділу в Windows

Які бувають способи форматування

Відформатувати диск можна різними методами. Умовно їх розбивають на 3 групи.

 1. Формат за допомогою зовнішніх інструментів (з-під BIOS, з флешки, з оптичного диска).
 2. Формат утилітами, вбудованими в ОС.
 3. Формат спеціальними програмами від сторонніх розробників.

Зупинимося на найпоширеніших і найбільш прості способи - за допомогою ОС і стороннього ПО. Всі дії будуть виконуватися в Windows, так як це наймасовіша операційна система. Обмовимося відразу - мова йде про роботу з логічними дисками. Про системному диску поговоримо в кінці статті.

Використовуємо ресурси Windows

В рідних і всім звичних вікнах є цілих 3 (магічна цифра) способу форматування логічного розділу.

 1. Задіяти можливості провідника.
 2. Робота з командного рядка.
 3. Форматування через програмний модуль "Управління дисками".

Тут також вивчимо найпростіший і зрозумілий для звичайного користувача варіант - використання провідника.

Explorer (провідник)

Натискаємо клавіші Win + R (працює у всіх версіях Windows), у вікні "Виконати" вводимо explorer і тиснемо "ОК".

натисніть на картинку для збільшення

В результаті ми бачимо перед собою вікно провідника.

натисніть на картинку для збільшення

Тепер правою кнопкою миші клацаємо на потрібному нам диску і в меню, що з'явилося знаходимо рядок "Форматувати".

натисніть на картинку для збільшення

Виникне ще одне вікно, в якому є кілька полів для настройки даної операції. Тут все зрозуміло:

 • ємність - обсяг вашого диска;
 • файлова система - найбільш популярна сьогодні саме NTFS;
 • розмір кластера - краще не міняти без особливих на те причин;
 • мітка тому - тут можна ввести будь-яку назву для свого нового розділу;
 • способи форматування - залишаємо як є: "швидке" (поле MS-DOS - це вже данина традиціям).

Єдине, на що варто звернути увагу, - рядок вибору файлової системи. Питання це великий і його бажано вивчити окремо. Тому, якщо знання в даній області відсутні, залишайте за замовчуванням NTFS. Налаштування, показані на скріншоті, будуть оптимальні для переважної більшості користувачів PC.

Сміливо тиснемо "Почати", і через якийсь час у вашому розпорядженні буде чистий, готовий до роботи диск.

Спеціальні програми

Чимала частина користувачів Windows вважають, що вбудованих засобів системи недостатньо для повноцінної роботи з диском. І потрібно визнати, що в чомусь вони мають рацію. Ну що ж, є чимало відмінних програм, написаних програмістами Білла Гейтса, а сторонніми і не менш талановитими фахівцями. В общем-то, весь софт на цю тему одноманітний і відрізняється один від одного функціональністю і швидкістю роботи. Базова складова таких програмних продуктів однакова.

Звичайно, якою програмою можна відформатувати жорсткий диск, вибирати вам, але наш погляд, сьогодні однією з кращих утиліт в цій області є "AOMEI Partition Assistant Standard Edition". Переваг у цього додатка маса:

 • безкоштовна (є платна версія, але це для професіоналів);
 • важить всього нічого - 8, 1 Мб;
 • багатомовна (російська присутній);
 • підтримує всі сучасні ОС (Win) і будь-яку розрядність (32 і 64 біт);
 • має більшість необхідних функцій;
 • працює досить швидко і без глюків.

Завантаживши і встановивши "AOMEI", можна відразу ж випробувати її на порожньому розділі. Запустивши додаток, ви побачите наступне вікно:

натисніть на картинку для збільшення

Тут все просто і наочно. Навіть якби вона була не русифікована, розібратися в ній не склало б труднощів навіть школяреві. Вибираємо диск, клацаємо на ньому правою кнопкою нашого "гризуна" і бачимо акуратне меню, в якому вибираємо "Форматування розділу".

натисніть на картинку для збільшення

Як завжди, вискочить Настроювальна меню з попередженням про наслідки, але ми-то знаємо, що робимо, тому без роздумів тиснемо "ОК".

натисніть на картинку для збільшення

І якщо в останній момент ви все ж передумали, не лякайтеся - у верхньому лівому кутку є ще один страховий поліс - значок "Застосувати". Без натискання на нього справа не зрушиться з мертвої точки.

натисніть на картинку для збільшення

І це ще не кінець. Для того щоб все-таки остаточно і безповоротно запустити процес форматування, слід натиснути "Перейти" в останньому страховочном вікні "Відкладені операції".

натисніть на картинку для збільшення

Така багатоступенева захист необхідний, бо форматування диска нагадує фільм-катастрофу: після нього на диску вже немає життя - все потрібно будувати заново. Звичайно, на відміну від того ж "Титаніка", дані можна спробувати відновити, але для цього буде потрібно вбити багато нервів (вийде, не вийде ...) і заплатити ще більше грошей фахівця.

натисніть на картинку для збільшення

Отже, після натискання кнопки "Перейти" вам залишиться тільки дочекатися закінчення роботи програми, потім клацнути на "ОК" і скористатися плодами її праці.

Форматування системного диска

Ну ось, ми підійшли до головного і складнішого моменту - форматування системного диска.Чому більш складного? Справа в тому, що активний диск неможливо відформатувати вищевикладеними способами. На всі ваші спроби система буде викидати попередження приблизно такого змісту (див. Скріншот):

Вона просто не дозволить вам себе знищити. Що ж робити? Але немає безвихідних ситуацій. Є тільки відсутність знань. Тому уважно читаємо далі. Є кілька методів вирішення даної проблеми. Опишемо, як завжди, самий простий і доступний. Нам буде потрібно інсталяційний диск з Windows (в нашому випадку Win 7) або ж завантажувальна флешка з тієї ж ОС. У початкову завантаження, що йде перед завантаженням ОС, слід виставити той зовнішній накопичувач, з якого ви будете встановлювати Windows. Робиться це або через BIOS, або натисканням певної клавіші на самому початку завантаження PC. Яка саме клавіша - залежить від материнської плати.

Ми не будемо описувати всі етапи подальшої установки. Стаття не про це. Розмова йде про те, як правильно відформатувати жорсткий диск перед установкою операційної системи. Зупинимося на моменті, коли інсталяція дійде до вибору диска, на який ви хочете встановити нову ОС.

натисніть на картинку для збільшення

Натиснувши на кнопку "Налаштувати", побачимо нове вікно з розширеним меню. Вибираємо системний диск С і тиснемо "Форматувати". От і все. Недоступний раніше розділ буде відформатований і готовий до установки системи. Більш повно і детально ознайомитися з форматуванням вінчестера можна на відео: