Як розвивати дитину в 3 місяці

Як розвивати дитину в 3 місяці

Перші 3 місяці в житті дитини - це час найактивнішого зростання та інтенсивного збільшення ваги. У цей період дитина в основному тільки їсть і спить. Перші помітні прояви розвитку психіки дитини формуються до 3 місяців. Малюк починає цікавитися гучними звуками, промовою, яскравими іграшками, реагувати на увагу з боку дорослих, посміхаючись і розмахуючи руками, дізнаватися близьких людей, особливо мати. Батьки замислюються, як розвивати дитину в 3 місяці правильно, щоб не упустити нічого важливого і не вимагати від малюка неможливого.

Зміст статті

 • Загальна характеристика розвитку дитини
 • Розвиток рухових здібностей
 • Розвиток зору і слуху
 • Розвиток сенсорних здібностей

Загальна характеристика розвитку дитини

Для повного та різнобічного розвитку необхідно знати, що є нормою для 3-місячної дитини, які навички вважаються в цьому віці бажаними і обов'язковими. Порівнюючи успіхи своєї дитини з показниками фізичного і психічного розвитку середньостатистичного немовляти, батьки повинні пам'ятати, що всі діти різні. Кожна дитина унікальна, тому будь-який випадок розглядається індивідуально. Серйозне відставання від норми - це привід проконсультуватися з фахівцем, в першу чергу з дільничним педіатром або дільничною медсестрою.

Навички Обов'язкові Бажані
Малюк впевнено тримає голову, лежачи на животі і спираючись на передпліччя +
Розглядає і смокче руки, знаходить однією рукою іншу < + Повертається (перекочується) набік
+ Вистачає і утримує в руці іграшку
+ Може самостійно перевертатися з живота на спину і зі спини на живіт
+ дізнається мати і інших близьких
+ Реагує на гучні звуки, мова і яскраве світло і легко знаходить їх джерела
+ Стежить за рухомими об'єктами
+ Лепече, "розмовляє" < +
Посміхається + <9 99> Сміється в голос
+
Будь малюк рано чи пізно освоїть всі ці навички. Основне завдання батьків - допомогти дитині зробити це вчасно, відповідно до вікових норм або навіть випереджаючи їх. Обов'язковими складовими повноцінного психічного і фізичного розвитку є: правильне харчування, повноцінний сон і прогулянки на свіжому повітрі. До 3 місяців бажано встановити режим дня і дотримуватися його. Батькам потрібно звернути увагу на переважання одного з типів неспання, ранкового або вечірнього - жайворонка або сови. З огляду на цю особливість малюка, легше знайти відповідний час для занять, масажу, плавання та іншого.
до змісту ↑

Розвиток рухових здібностей

У віці 3 місяців дитина здійснює перші дії по підпорядкуванню власного тіла і координації рухів. Він починає рухатися вільніше, більш плавно, потягується, витягає руки і ноги, розтискає кулаки.

В першу чергу в 3 місяці розвивається дотик, а також починається підготовка до сидіння і повзання. Малюк обмацує себе, свої руки і ноги, згрібає руками пелюшки, ковдра, іграшки та інші предмети, до яких може дотягнутися.Він може довго лежати на животі і розглядати навколишній світ, піднявши голову і повертаючи її з боку в бік.

Замислюючись, якими іграми розвивати дитину в 3 місяці, батьки починають скуповувати складні і дорогі речі. Насправді малюкові досить найпростіших предметів. Нескладні ігри та вправи допоможуть йому закріпити старі навички і освоїти нові:

Можна запропонувати дитині взяти в руку яскраву брязкальце. Як тільки він затисне її в кулаці, потрібно тихенько потрясти руку дитини, щоб брязкальце загриміла.

Якщо малюк вже вміє брати іграшки в руку, то можна пограти, переміщаючи брязкальце і пропонуючи взяти її зліва, справа, зверху.

Щоб навчити дитину перекладати іграшку з однієї руки в іншу, потрібно запропонувати йому брязкальце. Він затисне її в кулаці, після чого її слід акуратно перекласти в іншу руку.

 • Можна повісити над ліжечком, манежем або коляскою дзвінкі іграшки типу дзвіночків, дзвіночків і іншого. Потрібно доторкнутися рукою малюка до іграшки і подивитися, як вона почне обертатися і дзвеніти, потім те ж саме можна зробити ногою немовляти. Діти швидко запам'ятовують цю гру і починають бити по брязкальцям щосили.
 • Необхідно розвивати і закріплювати вміння перевертатися зі спини на живіт і назад. Для цього слід покласти руку під плече лежачого на спині дитини і, похитуючи його, повернути набік. Потім можна злегка підштовхнути малюка, і він перевернеться на живіт.
 • З 3 місяців починають вчити дитину сідати. Малюка потрібно укласти на спину, взяти за руки і повільно підняти верхню частину тулуба, а потім акуратно опустити назад. Така вправа нагадує вправи для пресу.Поступово малюк запам'ятає цю гру, сам почне хапатися за руки і підтягуватися.
 • Для здійснення перших кроків з повзання слід укласти малюка на тверду поверхню і поставити перед ним яскраву іграшку. Заманюючи дитини брязкальцем і одночасно прикладаючи руки до його ступень, батьки створюють йому опору. Відштовхуючись, карапуз може дістатися до іграшки.
 • Бажано, щоб останні три прийоми батькам показали дільнична медсестра, педіатр або масажист. Крім того, 3-місячній дитині зазвичай призначають перший курс масажу, щоб розвинути і зміцнити його шию, спину, руки і ноги або, навпаки, розслабити їх в залежності від наявності гіпо-або гіпертонусу. Оздоровчий масаж повинен робити професіонал, але прості розминочні вправи під силу і самим батькам після консультації з фахівцями кімнати здорову дитину.
 • Вік 3 місяців - це період частих падінь дитини. Малюк стає дуже рухливим, і будь-який відволікання уваги батьків може закінчитися падінням дитини з дивана, ліжка і іншого.
 • до змісту ↑

Розвиток зору і слуху

Зір і слух дитини розвиваються тільки в тому випадку, якщо є що слухати і на що дивитися. Поки малюк адаптується в будинку, він може здригатися від нових або гучних звуків, лякатися їх і плакати. Однак малюк швидко звикає до навколишнього оточення, тому з часом він перестає звертати увагу на знайомі предмети і звуки. Вони стають для нього фоном.

Для розширення кругозору час від часу бажано міняти мелодії, іграшки, картинки. Щоб вони не набридали, їх можна прибирати ненадовго, а потім знову діставати.

З 3 місяців дитина дізнається зовні і по голосу своїх близьких, при цьому він пожвавлюється, посміхається, розмахує руками і ногами.Він починає прислухатися до розмов дорослих і власним лепету. У малюка з'являються улюблені іграшки, які він може довго розглядати.

Необхідно частіше розмовляти з ним, співати пісні, включати музику. Можна поплескувати долонями дитини в такт музиці або пританцьовувати з ним на руках.

Запропонуйте малюкові іграшки-пищалки, показавши, як змусити їх звучати, барабан, попередньо постукавши руками дитини по інструменту, дзвіночки або дзвіночки, прив'язавши до ніг і рук або вклавши в кулачки.

Хорошим тренуванням можуть стати регулярні екскурсії по квартирі, дачній ділянці і іншим місцям. Батьки, взявши дитину на руки, повинні не просто носити його, а одночасно показувати все довкола і розповідати про них.

 • Все іграшки обов'язково повинні бути барвистими і приємними на дотик. Предмети можуть звучати голосно або тихо, головне, щоб звук не був різким або лякає.
 • до змісту ↑
 • Розвиток сенсорних здібностей

Батькам дуже важливо не забути про формування здатності малюка сприймати навколишній світ: бачити, чути, нюхати, відчувати його.

У віці 3 місяців будь-яке знайомство зі світом полягає в першу чергу в осязании. Тому важливо підбирати іграшки різні не тільки за кольором і формою, а й за матеріалом: тканину, шерсть, хутро, пластмаса, дерево і т. П. Якщо дитина не вміє брати предмети самостійно, потрібно вкладати їх йому в руки. Будь-яка гра повинна супроводжуватися коментарями батьків: "Ось м'ячик. Червоний, круглий, гумовий".

Відмінна розвага для 3-місячної дитини - це музичний модуль. Він незамінний в домашніх умовах для звичайної сім'ї, у якій немає постійної няні або регулярну допомогу бабусь-дідусів.Яскраві фігурки, приємна музика, рух модуля залучають малюка і можуть зацікавити його на деякий час, дозволяючи батькам зайнятися терміновими справами. Однак найулюбленіші іграшки в цьому віці - власні руки. Малюк буде засовувати їх в рот, крутити, чіпати себе, хапати за ноги.

Відмінним пізнавальним розвагою стане дзеркало. Взявши дитину на руки і підійшовши до дзеркала, батьки можуть показати самої дитини, маму, тата, голову, очі, рот, руки, ноги та інше.

Сучасні батьки часто недооцінюють старовинні ігри типу "ку-ку", "ладушек", "сороки-білобокі". Діти дуже люблять ці забави. Незважаючи на свою примітивність, такі ігри тренують координацію рухів, пам'ять і увагу.

Замислюючись про розвиток дитини, мами і тата повинні пам'ятати, що для крихти немає нічого кращого їх турботи. У 3 місяці малюк чудово розуміє, хто такі батьки, він чекає їх, прислухається до мови, посміхається у відповідь, намагається "поговорити". З малюком потрібно займатися, але не варто перевантажувати його і втомлювати зайвими вправами.