Як вибрати гідроакумулятор

Як вибрати гідроакумулятор

Кожен забудовник, плануючи індивідуальну систему водопостачання, стикається з необхідністю вибору гідроакумулятора. Асортимент цих пристроїв досить великий, як і розкид цін на них. Так все-таки, як вибрати гідроакумулятор, щоб згодом не виникало проблем з водопостачанням будинку?

Для того щоб вибір був оптимальним, потрібно врахувати основні технічні характеристики конкретної системи водопостачання та мати уявлення про те, що таке гідроакумулятор, як він працює і як взаємодіє з даною системою.

Зміст

 • Що таке гідравлічний акумулятор
 • Принцип дії
 • Горизонтальний або вертикальний
 • Оптимальний обсяг бака
 • Яким має бути тиск в гідробаку

Що таке гідравлічний акумулятор

Гідробак (або гідравлічний акумулятор) являє собою ємність для води з гумовою еластичною мембраною (по вигляду нагадує грушу), що знаходиться всередині ємності та має герметичне з'єднання з металевим корпусом бака. Дане з'єднання виконується за допомогою фланця з нарізним сполученням для підключення пристрою до водопроводу. Порожнина між мембраною і металевим корпусом гидробака заповнена стисненим повітрям, зазвичай тиск становить 1, 5-2 бар.Гідроакумулятори використовуються для підтримки постійного тиску і створення резерву води в побутових або промислових умовах. Саме цей агрегат при відключеному насосі забезпечує необхідний тиск в системі.

Рис. 1. Пристрій гідроакумулятора

1 - корпус металевий; 2 - мембрана гумова; 3 - фланець з клапаном (пропускає повітря); 4 - ніпель для закачування повітря у вільний простір; 5 - порожнина для стисненого повітря; 6 - опори; 7 - платформа для насоса.

Детальніше про пристрій гидробака в відео:

↑ Повернутися до змісту

Принцип дії

При надходженні води під тиском підключена до водопроводу мембрана поступово збільшується в об'ємі. В результаті повітря, який знаходиться між мембраною і стінками металевого бака, стискається і створюється тиск. Як тільки встановлений показник тиску досягнуто, реле тиску відключає подачу електричної енергії на насос, і він відключається. В результаті знаходиться в гідробаку повітря починає під великим тиском впливати на внутрішню мембрану з водою. При відкритті крана подачі води повітря, що давить на мембрану, видавлює воду з бака в кран. При цьому в міру витрати води тиск в "груші", створене насосом, знижується. І як тільки воно досягне встановленого показника, реле тиску спрацює, смикнув контакти, і насос запрацює знову.

Тобто в гідравлічному баку завжди знаходяться вода і повітря в повному робочому стані, але відокремлені один від іншого гумовою мембраною. Варто зауважити, що при роботі тиск повітря, що міститься в просторі гідроакумулятора, може знижуватися. Тому раз на рік рекомендується виконувати перевірку тиску повітря в порожньому, що не наповненому водою баку.У разі якщо воно виявиться нижче норми, його потрібно буде підкачати через ніпель звичайним автонасосами. Слід знати, що вода ніколи не займає весь об'єм гідравлічного бака повністю. Зазвичай обсяг води, що міститься в гідробаку, знаходиться в залежності від ряду факторів: від форми самого агрегату, початкового тиску в ньому повітря, гнучкості та форми мембрани, а також від заданих меж (верхньої і нижньої) в реле тиску і т. Д. < ↑ Повернутися до змісту

Горизонтальний або вертикальний

В залежності від способу установки гідравлічні акумулятори бувають вертикальними і горизонтальними. Який же гідроакумулятор краще? Слід з'ясувати, як в пристрої відбувається видалення зібрався всередині мембрани ( "груші") повітря. Справа в тому, що в будь-який водопостачальної системі присутній розчинений у воді повітря. Згодом він виділяється з води і, накопичуючись, утворює в різних точках системи повітряні пробки. Для їх видалення в гідравлічних акумуляторах великих обсягів (≥100 літрів) передбачений фітінг з клапаном, через який накопичився в системі повітря можна час від часу стравлювати. У гідравлічних акумуляторах вертикального типу (≥от 100 л) все повітря збирається у верхній частині агрегату і легко видаляється з допомогою такого клапана.

В горизонтальних гідравлічних акумуляторах повітря видаляється за допомогою спеціального ділянку трубопроводу, що складається з кульового крана, повітряного вивідного ніпеля і зливу. Гідравлічні акумулятори невеликих обсягів такого клапана не мають. Видалення зібрався повітря можливо в них тільки при повному спорожненні бака. Зазвичай горизонтальні гідравлічні акумулятори вибирають для установки на них зовнішніх насосів, а вертикальні - для невеликих приміщень і при роботі з зануреними насосами.

↑ Повернутися до змісту

Оптимальний обсяг бака

Щоб вибрати потрібний гидробак, слід визначитися з його призначенням:

Для запобігання частого включення насоса.

 1. Так як насос бажано включати не частіше 30 разів / год. , Вибирати гідроакумулятор слід, виходячи з того, що в побуті найчастіше використовують насоси, чия продуктивність становить 30-40 літрів води за хвилину. З урахуванням того, що вода в гідравлічному баку займає майже половину обсягу ємності, то агрегат з баком в 80-100 л повністю вирішить проблему частих включень. Для підтримки (при непрацюючому насосі) тиску в системі.
 2. Система працює в нормальному режимі навіть з невеликим (24 літра) гідроакумулятором. Місце установки бака може бути будь-яким, але чим він ближче до насоса, тим краще система функціонує. Для резерву води.
 3. Якщо є намір використовувати гидробак як резервне джерело води при пропажі електрики (а корисний об'єм гидробака становить від 30 до 50% від усього обсягу бака), краще купувати гідроакумулятор V ≥100 л. Для компенсації пікового споживання води.
 4. При виборі гідравлічного акумулятора для компенсації пікових значень споживання води використовують певні формули і коефіцієнти. Але наскільки це необхідно? Справа в тому, що пропоновані на ринку агрегати виконані з кількох стандартних обсягами, тому, незалежно від того, який обсяг після розрахунку за формулами вийде - 32, 3 літри або 41, 5 літра, все одно купувати доведеться гідравлічний акумулятор об'ємом 50 л. Розрахунки за коефіцієнтами і практика використання гідробаків свідчать про наступне - в 95% водопостачання приватного будинку:

для одного-двох споживачів досить гидробака об'ємом 24 л,

 • для двох-трьох - 50 л,
 • для чотирьох і більше - 80-100 л і т.д.
 • ↑ Повернутися до змісту

Яким має бути оптимальний тиск в гідробаку

Однією з найважливіших характеристик гідравлічних акумуляторів є їх робочий тиск, тобто тиск повітря в порожньому баку (без води). Це тиск для кожного приладу є постійним, і його величина вказується на корпусі пристрою. У гідравлічному акумуляторі воно визначається виходячи з показника гідростатичного (висоти води) тиску в системі постачання водою конкретного приватного будинку, і має бути не нижче цього показника. Наприклад, якщо висота встановлених в будинку труб дорівнює 10 м, то тиск водяного стовпа становить 10 м або 1 бар.

Слід знати, що тиск насоса при його включенні обов'язково має бути вище робочого тиску гидробака не менше ніж на 0, 5 бар, а для найбільш продуктивної роботи ця різниця між робочим і максимальним тиском повинна становити від 1, 5 до 3 бар. Виходячи з вищесказаного, наприклад, для двоповерхового будинку буде потрібно гідравлічний бак з робочим тиском в межах 1, 5 бар і з максимальним ≥ 4, 5 бар.

Кожен виробник зазвичай встановлює тиск повітря в гідравлічному акумуляторі 1, 5 бар, але іноді тиск в купленому приладі буває іншим. Тому потрібно спочатку його перевірити звичайним манометром, приєднавши його до ніпеля гидробака. Також потрібно сказати, що максимальний тиск гідравлічного акумулятора не може бути нижче максимального тиску системи, що виник, наприклад, в результаті поломки реле. Тому більшість гідравлічних баків розрахована на максимальний тиск 10 бар.

Важливо!

Вибираючи гідравлічний акумулятор будь-якої моделі, слід особливу увагу звернути на матеріал мембрани, наявність санітарно-гігієнічних висновків, а також сертифікатів, що підтверджують, що прилад призначений для експлуатації в системах питної води.Також переконайтеся в наявності запасних фланців і мембран, щоб при виникненні проблем не довелося купувати новий бак.