Як себе заспокоїти

Як себе заспокоїти

Еразм Роттердамський стверджував, що для людини важливіше за все перемога над собою. Але як себе заспокоїти, якщо знаходишся в стресовій ситуації? Якщо здається, що щось загрожує життю близьких? Або коли весь світ проти тебе і нічого не виходить?

Джерел стресу багато: можна навіть сказати, що у кожного вони свої. Хтось панічно боїться стоматологів, хтось тріпоче перед іспитами, для кого-то немає нічого гіршого публічних виступів.

Занепокоєння, стрес знижують працездатність людини, впливають на якість прийнятих нею рішень, паралізують його життєву активність. Звичайно, не можна уникнути стресових ситуацій. Але можна навчитися справлятися з ними!

Способи оволодіння собою під час стресу

Спробуйте перемогти стрес, слідуючи нескладним рекомендаціям.

 1. Якщо ситуація вийшла з-під контролю в присутності сторонніх осіб, постарайтеся не відповідати грубістю на грубість. Зробіть паузу: так ви уникнете конфлікту.
  Приклад: вам в некоректній формі висловили критичне зауваження, несправедливе, на ваш погляд. Цілком зрозуміле бажання - відразу висловити свої аргументи у відповідь. Однак психологи рекомендують не поспішати і постаратися заспокоїтися. Добре допомагає в цьому техніка "вентиляції емоцій".
  Потрібно глибоко вдихнути і уявити, що на місці грудної клітини в вашому тілі - розкрите вікно. Всі емоції проходять крізь нього, не завдаючи вам ніякої шкоди.А праву руку складіть в відому фігуру з трьох пальців і накрийте "дулю" лівою рукою, подумки направляючи його в сторону кривдника.
 2. Якщо стрес пов'язаний зі страхом публічних виступів, познайомтеся з книгами і тренінгами Р. Гандапаса.
  В "Камасутрі для оратора" він наводить кілька корисних вправ для людей з високим рівнем тривожності. Наприклад, пропонує уявити, що в залі сидять не люди, налаштовані критично по відношенню до оратору, а пухнасті білі зайчики. Вони можуть пустувати, вести себе по-різному, але все одно залишаться зайчиками.
  Подібне цьому вправу "Дитсадок" описано в психологічній літературі. У конфліктній ситуації, коли співрозмовник поводиться агресивно, намагається зв'язатися з вами на непродуктивний суперечка, уявіть, що ви дорослий, мудрий чоловік, а він вередлива дитина, вимагає уваги. Сповільніть темп мови, не підвищуйте голос, задавайте уточнюючі питання, і поступово він охолоне.
 3. Вправа "Кришталевий посудина" допоможе вам відсторонитися від стресової ситуації і виграти час, щоб заспокоїтися.
  Уявіть, що вас оточує тонка кришталеве скло, що повторює форму вашого тіла, яке бачите тільки ви. Ви берете участь у всіх подіях, але при цьому залишаєтеся невразливим для інших. Що б вони не говорили, ніщо не заподіє вам шкоди.

Профілактика стресу

Згідно з дослідженнями вчених, люди, що живуть в мегаполісах, в десятки разів більше схильні до стресу, ніж жителі сільської місцевості і малих міст. Постійна турбота призводить до нервових зривів, хвороб, руйнування сім'ї.

Даючи рекомендації про те, як заспокоїтися і взяти себе в руки, психологи приділяють особливу увагу засобам профілактики стресу, що дозволяє уникнути безлічі проблем в майбутньому.

 • Відмінним способом загартовування нервової системи є вода. Беручи прохолодний або контрастний душ вранці і ввечері по 10-15 хвилин, можна не тільки зміцнити імунітет, але і загартувати свої нерви.
 • Добре заспокоюють хвойні, морські, лавандові, м'ятні ванни. Додавши в воду екстракт морської солі і рослинних ефірних масел, ви відвернетеся від сумних думок, розслабитеся, відпочинете.
 • Читайте позитивну літературу. Л. Хей, Л. Ренар, А. Свияш, Т. Гагин і інші автори подбають про те, щоб ви дізналися способи створення гарного настрою. А воно, в свою чергу, відмінно запобігає занепокоєння.
 • Чи знаєте ви, що переважна кількість джерел стресу пов'язане з іншими людьми або з ситуаціями, що не відбулися у реальності? За влучним висловом одного психолога, діти не доживали б і до півроку, якщо хоча б 10% побоювань їх мам і бабусь збувалися.
  Зупиняйте себе всякий раз, як захочете поміркувати на тему "а раптом" з трагічним підтекстом. Це дуже шкідлива звичка: наганяти на себе безпричинний страх, представляючи всякі нещастя, що відбуваються з собою або близькими. Своїми думками ми впливаємо на події свого життя, залучаючи в них і хороше, і погане. При появі негативних думок подивіться у вікно, сфокусуйтеся на реальності: порахуйте виробів на дереві, подивіться, якої форми хмари пливуть по небу. Погані думки поступово покинуть вас.
 • Можна використовувати для профілактики стресів лікувальні трави. Відвари пустирника, м'яти, валеріани допоможуть вам розслабитися. Іван-чай, китайський лимонник, женьшень, навпаки, тонізують організм. Всі вони входять до складу корисних чаїв, які продаються в аптеках.