Як розрахувати товщину утеплювача?

Як розрахувати товщину утеплювача?

Утеплення стін і підлоги будинку - один з найефективніших способів зберегти тепло. В даний час можна вибрати кілька видів теплоізоляційних матеріалів. Перед проведенням монтажу слід обчислити товщину утеплювального шару, щоб оптимізувати витрати із закупівлі та зменшити трудомісткість робіт. Але як розрахувати товщину утеплювача правильно? Для цього необхідно знати його властивості.

Зміст статті

  • Теплопровідність - основна характеристика утеплювача
  • Вимоги до житлових будинків
  • Приклад розрахунку

Теплопровідність - основна характеристика утеплювача

Кожен матеріал, незалежно від його призначення, характеризується здатністю пропускати теплові хвилі. Коефіцієнт теплопровідності визначає кількість теплової енергії, що проходить через структуру матеріалу площею 1 м² при різниці впливу температур на його поверхнях 1 градус Цельсія. Вимірюється в Вт / м² * С.

Чим менше теплопередача, тим краще здатність утеплювача зберігати тепло. Оптимальними показниками володіють полімерні матеріали - пінополіуретан, пінополістирол і подібні до них. Шар з керамзиту буде найменш ефективний в плані енергозбереження.

На практиці для розрахунку товщини утеплювача застосовується значення опору теплопередачі (м² * С / Вт).Для його обчислення необхідно скористатися нескладної формулою:

Співвідношення товщини стіни (d) до коефіцієнта теплопровідності (K) дає можливість розрахувати оптимальний шар утеплювача.

до змісту ↑

Вимоги до житлових будинків

Але і сама стіна будинку також має певну здатність зберігати тепло. Вона безпосередньо залежить від матеріалу виготовлення конструкції. Залізобетонні конструкції мають гірші показники теплопередачі. Дерев'яні будинки та газобетонні стіни є оптимальними в плані енергозбереження.

Для чого необхідно знати цей показник? Існують певні вимоги до значення опору теплопередачі зовнішніх стін житлових будинків. Зокрема, СНиП II-3-79 визначає значення цього параметра в залежності від кліматичної зони.

Знаючи всі вихідні дані, можна самостійно розрахувати товщину утеплювача в залежності від його виду і матеріалу виготовлення стін.

до змісту ↑

Приклад розрахунку

На значення теплопередачі впливає щільність матеріалу. Особливо це стосується базальтової вати і керамзиту. Тому бажано уточнити фактичний показник утеплювача від конкретного виробника.

Як приклад розрахунку візьмемо цегляну стіну стандартної товщини 640 мм (дворядна). Також будуть потрібні інші дані, необхідні для обчислення оптимальної товщини утеплювача:

  • Регіон - Тула. Для нього оптимальний показник опору теплопередачі (R н) становить 4, 65 м² * С / Вт.
  • Зовнішній теплоізоляційний шар буде зроблений з пінополістиролу - K = 0, 029 Вт / м² * С.

Спочатку слід дізнатися фактичний опір теплопередачі цегляної кладки:

Виходячи з цього, додатковий шар утеплення (Rт) повинен компенсувати недолік опору теплопередачі:

Використовуючи формулу відносини опору теплопередачі до товщини матеріалу, можна розрахувати глибину утеплювального шару.

Тобто в даному випадку для забезпечення оптимального енергозбереження необхідно на зовнішню стіну встановити шар пінополістиролу товщиною не менше 100 мм.

Використовуючи цю методику, можна самостійно розрахувати оптимальну глибину теплоізоляційного захисту. Головне, щоб значення теплопровідності утеплювача збігалися з фактичними.