Як стати стоматологом?

Як стати стоматологом?

Питання вибору майбутньої професії варто незмінно гостро перед випускниками шкіл. Багато абітурієнтів віддають перевагу медичним вузам, незважаючи на тривалість і складність навчання в них. І це цілком логічно, адже професія лікаря ніколи не втратить своєї актуальності. Педіатри, хірурги, офтальмологи, інфекціоністи - без них не обходиться жодна серйозна поліклініка. До розряду особливо затребуваних медичних послуг можна сміливо зарахувати і лікування зубів. До слова сказати, фахівці в цій галузі отримують досить непогані гроші. У даній статті ми розповімо, як стати стоматологом.

Зміст статті

  • Вибір напрямку
  • Отримання медичної освіти
  • Якості, якими повинен володіти стоматолог

Вибір напрямку

Перш за все, варто відзначити, що стоматолог - це лікар , який займається лікуванням хвороб і усуненням пошкоджень зубів, щелеп та інших органів ротової порожнини. Дана спеціальність, так само як і будь-які інші галузі медицини, має безліч напрямків. Від вибору одного з них безпосередньо залежить коло обов'язків майбутнього лікаря. Розглянемо основні напрямки більш докладно.

Стоматолог-терапевт

Володіє найширшої спеціалізацією. Він лікує карієс, зубні канали, проводить художню реставрацію органів ротової порожнини за допомогою пломбувальних матеріалів.Справедливо зазначити, що ступінь втручання безпосередньо залежить від своєчасності звернення пацієнта. Звичайно, нинішні матеріали та інструменти дозволяють справлятися навіть з самими, здавалося б, безнадійними випадками. Але визначальну роль в цьому питанні відіграє все ж майстерність лікаря.

Стоматолог-ортопед

В народі його часто називають протезистом. Якщо терапевта не вдалося відновити зуб своїми силами, він направляє пацієнта до лікаря даної спеціалізації. Останній, відмінно розбираючись в біомеханіки щелепної системи, пропонує різні варіанти протезування. Коронки, мости, вкладки, імпланти - вибір напряму залежить від побажань і фінансових можливостей пацієнта. Далі з зуба знімається зліпок, передається зубному техніку, і на його основі виготовляється протез. Після примірки та підгонки конструкція надійно закріплюється в роті пацієнта.

Стоматолог-хірург

Працює з зубами, які вже не піддаються консервативним способам лікування. Цілком очевидно, що в таких випадках пацієнту загрожує їх видалення. Однак цим коло обов'язків лікаря не вичерпується. Він також займається вичищені порожнин між яснами і зубами при пародонтозі, видаленням кіст, підсадки кісткової тканини і т. Д. Крім цього, в спеціалізацію хірурга входить лікування захворювань трійчастого нерва, слинних залоз і скронево-нижньощелепного суглоба.

Стоматолог-пародонтолог

Лікує запалення ясен - слизових оболонок і м'яких тканин, що оточують зуби. Найбільш поширеними захворюваннями в цій області вважаються стоматит і гінгівіт. Якщо вчасно не вжити заходів щодо їх лікування, запальні процеси можуть стати причиною розвитку більш серйозних недуг.До їх числа належить пародонтоз, що виникає в результаті попадання інфекції в простір між зубом і яснами. Найбезневиннішими проявами хвороби виступають дискомфорт в ротовій порожнині і запах з рота. Запущений пародонтоз призводить до розхитування і випадання зубів. Завдання лікаря-стоматолога в цій ситуації - зупинити руйнівні процеси і повернути ясен здоров'я. Як правило, дана мета досягається за допомогою використання лікарських засобів, проте інколи доводиться вдаватися і до хірургічних методів впливу.

Ортодонт

Спеціаліст по виправленню прикусу. Неправильне змикання зубних рядів є дуже поширеною проблемою. Причому вона носить не тільки естетичний характер. Неправильний прикус призводить до порушення дикції, а також може виступити причиною захворювань зубів і ясен. Боротьба з цією недугою здійснюється за допомогою установки спеціальних кап і брекетів.

Дитячий стоматолог

Працює з юними пацієнтами у віці до 17 років. В цей час зуби і щелепи знаходяться на етапі свого формування. Лікар не тільки проводить лікування карієсу з урахуванням вікових особливостей, а й стежить за правильним розвитком органів ротової порожнини. Розповідь про особливості дитячої стоматології знайшов своє відображення у відеоматеріалі.

Багато сучасних зубні лікарі прагнуть вийти за рамки вузьких напрямків. Так, терапевти починають спеціалізуватися на лікуванні ясен, тобто виконувати обов'язки пародонтолога. Подібні лікарі загального профілю дуже затребувані в приватних клініках. І це цілком виправдано, адже вони можуть самостійно обстежити пацієнта, поставити діагноз, виписати лікування і провести його.Однак в рівній мірі освоїти всі вищезазначені напрями не в силах жоден лікар. Тому клініки не можуть дозволити собі повністю відмовитися від вузьких фахівців. Наприклад, стоматологи загальної практики вкрай рідко займаються протезуванням. Але, як відомо, з будь-якого правила завжди бувають винятки.

до змісту ↑

Отримання медичної освіти

Мабуть, найбільш відповідальним і трудомістким процесом є підготовка до вступу до вузу. Братися за неї необхідно якомога раніше - в ідеалі за кілька років до важливої ​​події. Адже будь-яка престижна професія користується широким попитом і має на увазі наявність високого конкурсу на місце. Тому не зайвим буде походити на додаткові заняття і факультативи. Абітурієнтам доведеться написати ЄДІ з російської мови, хімії та біології або надати результати їх здачі в школі (приймаються не скрізь). Відповідно, без знання цих дисциплін ніяк не обійтися. Прохідний бал по іспитах можна подивитися на офіційному сайті вузу.

Варто відзначити, що під час вступу вітається наявність базових медичних знань. Тому диплом про закінчення профільного коледжу стане додатковим бонусом. За роки навчання у вузі студентам належить отримати величезну кількість загальномедичних знань. Найчастіше інформацію доведеться зазубрювати цілими блоками. Адже від того, наскільки фахівець розбирається в питаннях фізіології та анатомії, безпосередньо залежить рівень його професіоналізму, а значить, і ефективність лікування.

Відповідаючи на питання, що потрібно, щоб стати стоматологом, необхідно згадати наявність практики в медичних установах.Після першого курсу студенти зможуть спробувати свої сили в якості молодшого персоналу при клініках. Подальша практика передбачає самостійну лікарську діяльність під контролем діючих фахівців. До п'ятого курсу учням доведеться визначитися з конкретним напрямом стоматології.

Після закінчення вузу випускник отримує диплом про вищу освіту без права ведення медичної діяльності. Документ свідчить про володіння відповідними знаннями та проходженні теоретичного курсу. Після успішного складання іспитів деканат видає "путівку" в інтернатуру. Дане поняття має на увазі під собою первинну післядипломної спеціалізації випускників за обраним напрямом.

Багато студентів вважають інтернатуру найскладнішим і цікавим періодом навчання. Вона проходить в стоматологічній клініці під керівництвом досвідчених наставників. Через рік практики вручається сертифікат на право надання медичних послуг. Для отримання статусу фахівця більш вузького профілю або заняття адміністративної посади необхідно пройти ординатуру. Таким чином, щоб стати хорошим стоматологом, доведеться присвятити навчанню близько 7-10 років. Крім того, чинним фахівцям потрібно постійно проходити курси підвищення кваліфікації.

до змісту ↑

Якості, якими повинен володіти стоматолог

Очевидно, що професія лікаря вимагає постійної взаємодії з людьми. Тому такі якості, як комунікабельність і людинолюбство, є обов'язковими для стоматолога. Сюди ж можна зарахувати терпіння, тактовність, стійкий характер і відсутність гидливості. Оскільки для більшості людей візит до стоматолога стає серйозним стресом, одним із завдань доктора буде позбавлення пацієнта від страху.Для цього доведеться шукати індивідуальний підхід до кожної людини. По суті, будь-який лікар, незалежно від своєї спеціалізації, повинен бути тонким психологом. В іншому випадку завоювати статус висококласного фахівця навряд чи вдасться.

Крім того, стоматолога більшу частину часу доведеться проводити, схилившись над кріслом з пацієнтом. Тому посидючість і навички самодисципліни виступлять додатковими бонусами. Як вже говорилося вище, щоб стати успішним стоматологом, необхідно постійно вчитися і підвищувати рівень свого професіоналізму. Відповідно, ледачим і безініціативним людям доведеться зробити вибір на користь іншої спеціальності. Важливо відзначити, що стоматолог змушений мати справу з дрібними інструментами і найтоншими технологіями. Зважаючи на цю причини дана сфера діяльності закрита для людей з поганим зором, порушенням дрібної моторики рук, розладами нервової системи і опорно-рухового апарату.

На завершення слід зазначити, що така престижна професія, як стоматолог, гарантує своєму власникові безбідне існування. Але, незважаючи на настільки райдужні перспективи, дана діяльність має на увазі під собою велику відповідальність і постійне психологічне напруження. Крім того, навчання в медичному вузі зажадає від студента посидючості, високої працездатності і величезних вольових якостей. Оскільки це дано далеко не кожному, вибирати професію необхідно з урахуванням особливостей власного темпераменту.