Як пишеться правильно: помідор або помідорів?

Як пишеться правильно: помідор або помідорів?

Іноді найпростіші мовні ситуації виявляються неоднозначними з точки зору правильності вживання деяких форм добре відомих і часто використовуваних слів. Купити кілограм помідорів або помідор ? Приготувати страву з баклажанів або баклажан ? Букет з жоржин або жоржин ? Подібні питання цікавлять не тільки домогосподарок: в орфографічних довідниках по російській мові їм відводяться цілі розділи.

Форми помідор і помідорів є варіантами освіти родового відмінка іменника чоловічого роду помідор , вжитого у множині. Це іменник відноситься до II типу відмінювання і за правилами російської граматики в родовому відмінку має закінчення - ів : помідори - помідорів . Таку ж форму родового відмінка мають іменники абрикосів, апельсинів, баклажанів, бананів, мандаринів, томатів : фруктовий салат з бананів і апельсинів ; для соусу потрібно два сорти томатів ; овочеве рагу з помідорів і баклажанів .

Збереження закінчення - ів в родовому відмінку множини цього ряду іменників закріплено нормами слововживання і вважається обов'язковим для усного та писемного мовлення.Але в російській мові процеси утворення деяких форм слова мають тенденцію до стислості, що виявляється в усечении відмінкові закінчення. Тому поряд з повними формами помідорів, апельсинів, мандаринів в усному мовленні часто використовуються їх варіанти помідор, апельсин, мандарин . Вони вважаються розмовними, доречними при неформальному спілкуванні.

Нормативна літературна форма Розмовна форма
Вирощування помідорів у відкритому грунті. Приготувати томатний сік із стиглих помідорів . Зірвати з грядки десяток помідор . Ця страва без помідор має не такий виразний смак.

Правопис відмінкових форм помідорів і помідор пов'язано зі стилями мови: в літературних стилях заборонена усічена форма; в текстах, що передають розмовний стиль, можливо вживання слова без закінчення - ів .

Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації щодо правопису і вживання в мові форм іменника помідор і помідорів:

  1. Форма родового відмінка множини іменника помідорів є мовної літературною нормою. Вживання усіченої форми помідор допустимо в розмовній мові.
  2. В поєднанні з числівниками і узгодженими визначеннями правильно писати помідорів .