Як пишеться правильно: любові або любови?

Як пишеться правильно: любові або любови?

Значення слова любов прекрасно знає кожен, але далеко не всі можуть з упевненістю сказати, як треба вживати його в родовому відмінку. Високий зміст цього слова не чинить його виключенням з правил, за якими правопис іменників залежить від їхнього роду, числа і відмінкової форми. Проте, в художніх текстах і усному мовленні поряд зі звичним варіантом любові зустрічається інший - любови , і при цьому не виникає відчуття помилки. У чому тут справа?

Іменник любов відноситься до III відміні, родовий відмінок якого утворюється від основи початкової форми, тобто називного відмінка однини, за допомогою закінчення - і :

Іменники III відміни (однина)
початкова форма основа закінчення родовий відмінок
свекруха

морква

кров

тінь

вуаль

свекров-

морков-

кров-

тен-

вуал-

-і свекрухи моркви

крові

тіні

вуалі

У всіх цих іменників зберігається основа називного відмінка однини, і логічно припустити, що іменник

любов теж має зберегти основу початкової форми і вживатися в родовому відмінку в формі любови . Однак в сучасній російській мові воно втрачає голосний [о] перед закінченням - і : любов - любов .

Форма родового відмінка

любові є нормативною, загальновживаною і відповідає орфографічним правилам правопису. Разом з формою

любові в художньому стилі зберігається форма любови , яка часто зустрічається в літературних творах XIX століття. Як правило, в сучасній мові вона використовується як засіб художньої виразності і особливого мовного прийому, що підкреслює стилістичне забарвлення тексту: Від любови твоєї зовсім не позбудешся ... (Б. Окуджава. "Арбат")

Ця ж форма стала нормативної для власної назви

Любов : У Любові Олександрівни все було готово до приїзду сина.

Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації щодо вживання форм іменника любові і любови:

Нормативною та загальновживаною є форма родового відмінка

  1. любові . У формі любови вживання цього слова допускається тільки в художніх текстах. На відміну від номінальною іменника, власна назва
  2. Любов в родовому відмінку має нормативну форму Любові .