Як утворюється кульова блискавка?

Як утворюється кульова блискавка?

Цей феномен відомий з глибокої давнини, але пояснити його природу люди так і не змогли. Думок щодо того, як утворюється кульова блискавка, існує безліч - від уфологічних, підкріплених лише фантазіями їх авторів, до авторитетних наукових, при створенні яких використані різноманітні дослідження і досліди. На жаль, загальноприйнятої теорії за століття досліджень так і не було сформульовано. І все ж давайте познайомимося з накопиченими на сьогоднішній день матеріалами і гіпотезами, що дають хоча б приблизне розуміння того, що ж являє собою це незвичайне явище.

Зміст статті

  • Історія спостережень
  • Звідки вона береться?

Історія спостережень

Перший докладно описаний випадок стався в жовтні 1638 року в англійському селі Вайкомб-Мур. Величезний вогненна куля близько 2, 5 метрів в діаметрі влетів до церкви, вчинив там погром (вибив кілька каменів і балок, зламав лавки, побив вікна) і на прощання наповнив приміщення сірчаним димом. При цьому чотири людини загинули і ще шістдесят отримали поранення. Запах сірки спишемо на фантазію сучасників (рису тоді належало пахнути саме цим елементом 16 групи з таблиці Менделєєва), але для деяких не особливо завзятих прихожан ця обставина обернулося великими проблемами. Двох людей, які відігравали в карти під час проповіді, оголосили винними в "пришестя диявола".

Пізніше при спостереженні подібного феномена нечистого вже не згадували, лише фіксуючи руйнування і смерті. У грудні 1726 року кульова блискавка розтрощила вщент щоглу на кораблі і вбила члена екіпажу. Двадцять три роки по тому вона знову виникла біля судна, знищивши верхівку щогли і легко поранивши одного з матросів, і - увага - знову виразно відчувався запах сірки! У 1753 році в Санкт-Петербурзі при дослідженні атмосферного електрики під час грози від кульової блискавки гине Георг Рихман, сподвижник і друг М. В. Ломоносова. А в 19 столітті французький дослідник Вільфрід де Фонвьюель випустив книгу, в якій опублікував сто п'ятдесят зібраних їм свідоцтв про зустрічі з кульовою блискавкою.

В минулому столітті де тільки не фіксувалися зустрічі з об'єктом досліджень! У 1944 році в Швеції вогненний "кулька" пройшов крізь зачинене вікно, залишивши після себе оплавлену дірку 5 сантиметрів в діаметрі. Моряки-підводники Другої світової війни регулярно зустрічали кульову блискавку навіть всередині човнів, під час перебування їх в підводному положенні! У всіх випадках її поява супроводжувало маніпуляціям з акумуляторними батареями або високоіндуктівнимі електромоторами. Пізніше при спробах відтворити таким чином її виникнення відбувалися вибухи і нещасні випадки.

У 1978 році кульова блискавка з'явилася на висоті 3900 метрів над рівнем моря, убивши одного з п'яти спускалися з гори альпіністів, а решта при цьому отримали опіки четвертого ступеня. Влітку 2000 року невеликий "кулька" дотла спалив нутрощі тролейбуса в Челябінську, люди не постраждали. А вісьмома роками пізніше аналогічний випадок стався в Казані, але жінка-кондуктор спритно відбила казна-звідки взявся куля, що світиться валідатором (приладом для зчитування інформації з електронних проїзних квитків) в задню частину салону, де не було людей.В результаті тролейбус також став непридатним, а валідатор хоч нагрівся і побілів, але залишився в робочому стані.

до змісту ↑

Звідки вона береться?

Проблемою кульової блискавки почали займатися давно. У 20 столітті певних успіхів домігся радянський вчений П. Л. Капіца, але він не зміг відповісти на головне питання - яка природа феномена? Часто кульова блискавка супроводжує грозі, але все ж не у всіх випадках. Нерідко вона з'являється або зникає поблизу електропроводки (але знову ж таки не завжди). Деякі навіть оголосили, що це - оптична ілюзія, але скажіть, чи багато ви знаєте ілюзій, які вбивають ілюзорні, а по-справжньому?

натисніть на картинку для увеліченіяСпектр кульової блискавки

В липні 2012 року на Тибеті кульова блискавка влучила в "поле зору" двох спектрографів, які вивчають звичайні блискавки. Виявилося, що її спектр наповнений лініями, відповідними кальцію, кремнію і заліза - тобто елементам, в достатку що знаходяться в грунті. На відміну від спектра звичайної блискавки, який містить переважно лінії іонізованого азоту (з нього на 80 відсотків складається атмосфера Землі). Правда, отримана інформацію не прояснила механізму виникнення блискавки.

Всі спроби відтворити кульову блискавку не принесли успіху. У кращому випадку об'єкт "жив" кілька секунд, а частіше - не більше однієї-двох. У той час як, за свідченням очевидців, "класична" кульова блискавка існує кілька десятків секунд, а то і до однієї-двох хвилин. Безсумнівним залишається одне: цей об'єкт пов'язаний з електрикою, існуючим в особливому стані в особливих умовах. А ось в яких саме - "таємниця ця велика є".

Відповідно до більшості теорій, виникнення кульової блискавки пов'язане з газами, що проходять точку з відчутною різницею електричних потенціалів.Однак перевірка цієї гіпотези вкрай утруднена через слабку експериментальної бази. Не виключено, що відкриття таємниці, як утворюється кульова блискавка, стане важливим кроком для передачі енергії на відстань бездротовим способом. Однак це поки що з області фантастики.

Дослідженням проблеми, крім П. Л. Капіци, в різний час займалися такі вчені:

  • Б. М. Смирнов;
  • В. П. Торчігін;
  • М. І. Зелікін;
  • Г. І. Бабат
  • і навіть Нікола Тесла (так-так, той самий, на честь якого названа системна одиниця виміру індукції магнітного поля).

І якщо ці прізвища (крім Тесли) нічого не скажуть широкої аудиторії, то тільки тому, що вчені-практики, як правило, невідомі поза свого кола. Однак це не применшує їх заслуг у розвитку науки. Вивчення кульової блискавки триває і, швидше за все, в 21 столітті в міру накопичення фактичного матеріалу і вдосконалення приладів спостереження її таємниця буде розкрита.