Як пишеться "навряд чи"?

Як пишеться "навряд чи"?

Побродивши по соцмережах і блогах, продираючись крізь хащі помилок орфографічних, граматичних, стилістичних, синтаксичних, можна помітити, що деякі слова особливо "улюблені" співвітчизниками: вони пишуться в більшості випадків неправильно. Так, носії російської мови, знають всі про теоріях змови, особистому житті зірок естради, способах порятунку країни від численних загроз, не знають, як пишеться "навряд чи" - найчастіше вживається ними частка з відповідного синонімічного ряду. Хижо прищулений очей грамнацист бачить чудові варіанти: "врятли", "навряд чи", "Врятуй чи", "в рят чи", "в ряд чи", "навряд чи", навіть "в рятлі". А тим часом - "навряд чи", і тільки так.

Саме поєднання "навряд чи" є модальну частку, тобто службову частину мови, покликану передати ставлення говорить до повідомлення і оцінку співвідношення повідомляється і дійсності. Наше "навряд чи" вносить в мову сумнів і невпевненість.

Найпоширеніша помилка - злите написання "врядли". Швидше за все, люди приймають частку за наріччя, відносячи частку "чи" до дивного корені - мовляв, чого тільки там, в говірками, не буває. У російській же мові питальна частка "чи" завжди пишеться окремо, навіть якщо входить до складу іншої. Виняток з цього правила становить лише пара "невже - невже", та й то тому, що роздільне написання втратило сенс з огляду на архаїчності виразів.Сумнівів не повинно бути: "навряд чи" завжди буде писатися окремо.

Друга за частотою появи помилка - заміна дзвінкою "д" на глуху "т": "Врятуй чи". Взагалі-то, саме так ми і вимовляємо, але в російській мові відсутня правило "як чується, так і пишеться". Як відсутня і корінь "рят", так що подібний варіант просто неможливий. Немає і не може бути в російській мові слів, утворених від такого кореня. Тому "прядка", "загін", "порядок", тому тільки "навряд чи".

Щоб зрозуміти і запам'ятати, як правильно пишеться слово "навряд чи", звернемося до етимології. Ряд - це правильним чином організоване побудова. Існує вислів "з ряду геть" - щось, що йде врозріз з нормою і логікою. Відповідно, "в ряду" означає "правильно", "поза ряду" - "неправильно". Частка "чи" раніше мала виключно питальне значення, тому лексична конструкція "навряд чи" могла бути синонимична питання "чи вірно?", "Так?". Як бачимо, ці питання явно виражають сумнів і невпевненість оповідача. Згодом частка "чи" отримала ще один варіант застосування - модальний, коли стала входити до складу частинок "чи", "чи", "навряд чи", "мало". Питальні інтонація в цьому випадку повністю відсутнє, зате з'являється оцінне ставлення мовця до предмету розмови.

Варто розрізняти написання частки "навряд чи" і іменника "ряд" з приводом "в" і питальній часткою "чи": У ряд чи встати, чи залишитися позаду? Якщо запам'ятати, як писати правильно, ви не змогли в школі, не можете і зараз, то чи не мучтеся питанням, "навряд чи або врятли", а зверніть увагу на синонімічні ряд: всі ж знають, як пишеться "ледь", "самнітільно", "маловераятно" і "недумаю".