Як правильно говорити: Білорусь чи Білорусь?

Як правильно говорити: Білорусь чи Білорусь?

В назвах держав завжди закріплюється офіційна форма, затверджена на урядовому рівні і обов'язкова для вживання в усіх сферах мовного спілкування.

Назва Білорусія було загальноприйнятим до розпаду Радянського Союзу і існувало в російській мові як скорочена форма офіційної назви однієї з союзних республік.

Слово Білорусія походить від словосполучення Біла Русь, згадуваного в історичних і літературних текстах з середини XIII століття. Так називали західні землі, які об'єднували Поліссі, Сіверщину, частина Литви, а також територію Полоцького і Смоленського князівств.

Офіційна назва Українська Радянська Соціалістична Республіка було прийнято в 1922 році. Його варіантом стала коротка форма Білорусія, яка утворилася за аналогією з назвами Вірменія, Латвія, Естонія, Грузія, Молдавія.

Декларація про державний суверенітет Білоруської РСР, прийнята 27 липня 1990 року, закріпила новий державний статус Білорусії, яка в 1992 році була офіційно перейменована в Республіку Білорусь.

З серпня 1992 року ця назва фігурує в офіційних документах, засобах масової інформації, публіцистичної, історичної та художньої літератури.

Воно увійшло в лексичний склад сучасної російської мови і мов усіх держав, які визнали суверенітет Республіки Білорусь.

Слово Білорусь не стало архаїзмом, проте його вживання в сучасній усній і письмовій мові в даний час має хронологічні обмеження. Воно використовується в джерелах, що відображають історію та розвиток культури республіки, яка входила до складу Радянського Союзу до 1991 року.

Topinfoweb.com. ru дає наступні рекомендації з правопису і вживання в мові назв Білорусь і Білорусія:

  1. Стосовно держави Республіка Білорусь і його сучасної історії доречно використовувати назву Білорусь, офіційно прийняте в 1992 році.
  2. Слово Білорусія вживається як скорочена назва Української Радянської Соціалістичної Республіки, що припинила існування в 1990 році.
  3. Правопис слів Білорусь і Білорусія вважається рівноправним. Їх вживання в мові залежить від мети і змісту висловлювання.