Як правильно оформляти цитати?

Як правильно оформляти цитати?

Правильно оформлена чужа фраза - цитата, неправильно - вже фактично плагіат. Справа, як водиться, який карається. І поставлений після точки знак копірайту © як не можна ясніше свідчить: автор не знає, як правильно оформляти цитати. Інший раз "... від частого вживання деякі цитати блищать, як перила" (В. Пєлєвін), так що вміння їх приводити не тільки до місця, але і грамотно - вельми і вельми корисно.

Єдиний беззастережно вірний варіант оформлення чужого вислову на листі в дословной передачі - висновок фрази в лапки. Якщо цитата вживається як автономна, самостійна лексична конструкція, то авторство або джерело обов'язково вказуються після закривають лапок в дужках. Якщо цитата оформлюється у вигляді прямої мови, то вказувати авторство додатково не треба.

"Нас привчили до одноклітинних словами, куцим думкам, грай після цього Островського!" (Фаїна Раневська)

Фаїна Раневська про роботу: "Ви знаєте, що таке зніматися в кіно? Уявіть, що ви миєтеся в лазні, а туди приводять екскурсію".

Цитата не терпить спотворень, перекладень і припущень, інакше вона перестає бути цитатою. Якщо за точність ви не ручається, то можна побудувати складнопідрядне речення.

Фаїна Раневська говорила, що ненавидить людей, що звертаються до неї: "Муля, не нервуй мене!"

Якщо текст вимагає додаткового виділення цитати, то допустимо застосовувати курсив або шрифт з кеглем на 1 2 кроку менше основного.Одночасно два цих способу не використовуються, якщо мова не йде про авторське виділення курсивом всередині цитати.

Ще один спосіб графічного виділення - відступи по відношенню до основного тексту з обох сторін, коли цитата розміщується в першій третині сторінки. Лапки в цьому випадку не потрібні. Такий варіант допустимий в поліграфії, періодичної преси, веб-верстки, проте в наукових і ділових авторських роботах не вітається (за винятком віршованих цитат).

Талант - це невпевненість в собі

і болісне невдоволення собою,

своїми недоліками, чого я, до речі,

ніколи не помічала в посередності.

Ф. Раневська

Виділення цитат кольором, великим шрифтом, болдом і іншого роду форматуванням тексту є неприпустимим. Виняток робиться для авторського виділення: вислів має приводитися в тому вигляді, в якому представлено в першоджерелі. Якщо потрібно відтінити або підкреслити щось особливо, допустимо застосувати свій курсив або підкреслення, але в дужках обов'язково вказується, що ці зміни внесені цитуючим, а не цитованим.

"Мене забавляє хвилювання людей через дрібниці, сама була такою ж дурепою. Тепер перед фінішем розумію ясно, що все пусте. Потрібна тільки доброта, співчуття " (Фаїна Раневська).

Часто пише не знає, як правильно оформити цитату в тексті, якщо вона складається з віршованих рядків. Зазвичай одним катреном справа не обмежується, особливо якщо мова йде про тексти літературознавчої спрямованості. Тут діє правило: якщо збережена графіка рядка ( "стовпчиком" або "драбинкою", наприклад), то лапки не потрібні, використовуються відступи від основного тексту, розташовується цитата в першій третині сторінки.Якщо чужі слова обмежуються парою рядків або тема має на увазі розміщення "в рядок", то їх закривають в лапки.

Коли в тексті мова йде про творчість однієї людини, авторство цитат, належать йому, не вказується. У дужках після цитати відзначаються рік створення і назва твору, якщо таких наводиться кілька.

Ще одне питання, що мучить цитують письмово: де поставити крапку? Або будь-який інший знак, якщо цитата - в кінці фрази. Тут все практично однозначно: точка завжди буде після закривають лапок. Інші знаки - перед ними, якщо:

  1. Цитата - самостійна конструкція, що закінчується трьома крапками, знаком оклику або знаком питання, які ставляться усередині лапок; Фаїна Раневська: "Чому все дурепи такі жінки?"
  2. Цитата - не самостійна конструкція, і після всієї фрази повинно стояти три крапки, знак або знак питання, як і в самій цитаті. Фаїна Раневська з іронією вигукувала, що "... до старості треба добреть з ранку до вечора!"

    Точка в цих випадках не ставиться.

Як бачимо, цитувати виявилося не так і складно. Але варто пам'ятати: правильно оформляти цитати неможливо без знання правил пунктуації при прямій мові. Конструкція всередині лапок підпорядковується саме їм.