Різниця між венами і артеріями

Різниця між венами і артеріями

270 років тому голландський доктор Ван Хорн несподівано для всіх відкрив, що все тіло пронизують кровоносні судини. Вчений проводив досліди з препаратами, і його вразила чудова картина артерій, наповнених пофарбованої масою. Згодом він продав отримані препарати російському царю Петру I за 30 000 гульденів. З тих пір вітчизняні ескулапи приділяли даному питанню особливу увагу. Сучасні вчені прекрасно знають, що судини відіграють важливу роль в нашому організмі: вони забезпечують кровотік від серця і до серця, а також живлять киснем всі органи і тканини.

Насправді, в організмі людини існує величезна кількість дрібних і великих судин, що діляться на капіляри, вени і артерії.

Артерії виконують найважливішу роль в життєзабезпеченні людини: вони здійснюють відтік крові від серця, тим самим забезпечуючи живлення всіх органів і тканин чистою кров'ю. Серце при цьому виконує функцію насосної станції, забезпечуючи нагнітання крові в артеріальну систему. Артерії розташовуються глибоко в тканинах організму, лише в деяких місцях вони знаходяться близько під шкірою. У будь-якому з цих місць можна легко промацати пульс: на зап'ясті, підйомі стопи, шиї і скроневої області. На виході з серця артерії оснащені клапанами, а їх стінки складаються з еластичних м'язів, які здатні стискатися і розтягуватися.Саме тому артеріальна кров, що має яскраво-червоний колір, переміщається по судинах толчкообразно і при пошкодженні артерії може "бити фонтаном".

Відня, в свою чергу, розташовуються поверхнево. Вони постачають до серця вже "відпрацьовану", насичену вуглекислим газом кров. По скрізь цих судин розташовуються клапани, які забезпечують рівне і спокійне проходження крові. Проходячи по артеріях, кров живить навколишні тканини, вбирає в себе "відходи" та насичується вуглекислим газом, а потім досягає дрібних капілярів, які згодом переходять у вени. Таким чином, в організмі людини забезпечується замкнута система кровообігу, по якій кров невпинно циркулює. Варто відзначити, що вен в організмі людини в два рази більше, ніж артерій. Венозна кров має більш темний, насичений колір, а кровотеча при травмі судини буває не сильним і короткочасним.

З усього вищесказаного можна зробити наступний висновок: артерії та вени відмінні за своєю будовою, виглядом і функцій. Стінки артерій значно товщі венозних, вони набагато еластичнішою і можуть витримати високий артеріальний тиск, адже викид крові з серця супроводжується потужними поштовхами. До того ж їх еластичність сприяє просуванню крові по судинах. Стінки вен, в свою чергу, тонкі і в'ялі, вони забезпечують тонкий і рівний струм "відпрацьованої" крові назад до серця.

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Артерії забезпечують відтік крові від серця, вени несуть її назад до серця.
  2. Артерії насичують тканини киснем, вени забирають "відпрацьовану кров", насичену вуглекислим газом.
  3. Артерії розташовуються глибоко в тканинах, більшість вен проходить переважно поверхово.
  4. Стінки артерій товсті і еластичні, стінки вен - тонкі і в'ялі.
  5. Артеріальний кровотеча сильна і інтенсивне, венозний - слабке і нетривалий.