Чуялдим Біди - найзагадковіший киргизький герой

Легенди про Чуялдим Біди ходять вже багато століть, проте достеменних фактів про його існування і героїчних заслуги поки світу невідомо. Історія героя бере свій початок в 18 столітті, коли в далекому киргизькому аулі на світ з'явився майбутній захисник слабких, славний "Робін Гуд" того часу. За переказами хлопчику дали ім'я набагато пізніше його народження, у віці 8 років. Легенда про походження його імені дуже цікава, тому їй ми сьогодні і приділимо особливу увагу:

Хлопчик ріс дуже слабким і тому батьки приділяли йому багато часу, як і всім батькам, їм здавалося що їх син особливий і це почуття їх не підвело. Одного разу, теплим степовим вранці, Чуялдим Біди як зазвичай прокинувся і вийшов з юрти, щоб подихати свіжим степовим гноєм. Він любив гуляти і дуже часто йшов далеко від юрти. Ось і цього разу він пішов за горизонт.

В цей час аул жив своїм звичним життям, пасли кіз, овець, корів, займалися обробкою шкур, готували їжу. Загалом нічого не віщувало біди.

Через якийсь час старий киргиз, який сидів на лавці, зауважив на горизонті біжить до поселення Чуялдим Біди. Хлопчик нісся стрімголов, безладно розмахуючи руками і головою і з криками: "Шайтанаманама отриндар сегельме урюк балаган! ", Що в перекладі означає:" Біжіть дурні, червоний демон вас розтопче! "

Коли хлопчик добіг до аулу, він зміг пояснити, що далеко горять поля і вогонь стрімко підбирається до їх аулу.Цей вчинок допоміг зберегти життя і бідне майно поселення, який встиг піти від пожежі завдяки героїчному вчинку хлопчика.

Після цього випадку, батьки дали хлопчикові ім'я Чуялдим Біди , яке імовірно бере свій початок від фрази "Чув дим біди".