За що виступають кримські татари?

За подіями в Криму зараз спостерігає весь світ. І що ж буде з півостровом і народами, що проживають на його території - це питання хвилює світову громадськість. Близько 15% від загальної чисельності населення Криму складають кримські татари.

В останні дні лідери кримськотатарського народу закликають ігнорувати референдум про приєднання до Росії. Глава Меджлісу (самопроголошеного парламенту) Рефат Чубаров заявив, що інтеграція з РФ тільки погіршить ситуацію на півострові. Яка ж позиція цього народу? Що кажуть та за що виступають кримські татари? Щоб відповісти на ці питання, необхідно зануритися в історію.

Рефат Чубаров

Хто такі кримські татари?

Кримські татари з'явилися в Криму в 13 столітті. Остаточно народ сформувався до 17 століття. У 18 столітті після захоплення Криму Росією більшість населення емігрувало до Туреччини. Відновлювалися кримські татари за рахунок переселенців з Росії та України. Зараз кримські татари - це приблизно 15 відсотків населення півострова. За даними перепису населення, яка пройшла на початку 21 століття, в Криму проживає близько 260 тисяч татар. Абсолютна більшість - мусульмани.

Чому депортувала кримських татар?

Представники цього народу виправдовують свою нелюбов до Росії історичними причинами. Йосип Сталін під час Великої Вітчизняної Війни звинуватив кримських татар (разом з іншими народами) в дезертирство і підсобництво німецьким окупантам. За це їх насильно переселили на Урал і в країни Азії. В депортації брало участь багато поволзьких татар. Якщо інші народи були реабілітовані під час хрущовської «відлиги», то кримські татари отримали можливість повернутися на півострів тільки в кінці 80-их років. Росію вони вважають відповідальною за радянське минуле.

Що хочуть кримські татари на Україну?

На самому початку українського конфлікту, коли протестний рух тільки набирала обертів, кримські татари займали дуже стриману позицію з перевагою в бік Майдану. Безапеляційні висловлювання зазвучали з вуст лідерів, коли мова зайшла про інтеграцію півострова з Росією.Зараз їх позиція полягає в наступному: кримські татари повинні бойкотувати референдум про приєднання до Росії, не повинні брати участь у формуванні уряду автономії, пошук для виходу з кризи має знайти міжнародне співтовариство. На початку березня колишній керівник Меджлісу Мустафа Джемілєв попросив допомоги у вирішенні конфлікту у лідерів Туреччини, Азербайджану і Казахстану. Джемілєв представляє ту частину народу, яка підтримує Майдан.

Зіткнення в Сімферополі з кримськими татарами, що підтримують нову владу України

Кримські татари за союз з Росією?

На самому початку переговорів з кримськими татарами керівництво автономії запропонувало лідерам зайняти керівні посади в усіх міністерствах уряду, а так само в ключових силових відомствах. Глава Меджлісу на цю пропозицію не погодився.

Від Росії до переговорів підключилися держрадник Татарстану Мінтімер Шаймієв і Президент Татарстану Рустам Мінніханов. Він брав участь в засіданні Верховної ради Криму, на якому було вирішено надати мові кримських татар офіційний статус. У телефонній розмові Президент Володимир Путін запевнив Мустафу Джемілєва, що Росія зробить все можливе, щоб убезпечити народ, і закликав не припиняти діалог. Джемілєв не відмовився продовжити переговори і не виключив можливість союзу з Росією. Однак своєї позиції щодо референдуму лідери кримських татар не поміняли.