Чому ми вивчаємо історію?

Чому ми вивчаємо історію?

Більшість з нас відносяться до історії досить прохолодно, маючи на увазі під цим предметом тільки нудні переплетення дат. Безліч школярів, які страждають над підручниками, хотіли б дізнатися, чому ми вивчаємо історію і буває на світі щось ще більш нудне і нецікаве.

Оскільки виключення історії зі шкільної програми навряд чи планується, давайте спробуємо розібратися, чи реально змінити своє ставлення до розповідей про минуле і чи може історія стати захоплюючою, інтригуючою і яскравою?

Зміст статті

  • Історія країни: подумати про глобальне
  • Навіщо ж потрібна історія: минулий досвід і його застосування
  • Історія вашої сім'ї: наше минуле і майбутнє

Історія країни: подумати про глобальне

Звичайно, думки і почуття кожної людини в основному обертаються навколо власної персони - більшу частину часу ми зайняті вирішенням своїх проблем, своїми радощами і печалями. Однак ніхто не може заперечувати, що кожен з нас живе в державі - величезному об'єднанні особистостей, що становить цілу країну. Спробуйте уявити, що країна наша по суті являє собою таку ж особистість, складову частину світової спільноти, і всередині неї також існують проблеми, вона домагається перемог, а іноді і зазнає поразок. Країні теж може бути боляче, іноді вона страждає від зовнішньої агресії, здатна знаходити собі друзів і партнерів.

Тепер уявіть, могли б ви жити і прагнути до кращого, нічого не пам'ятаючи про своє минуле, забувши батьків, дитинство, кинувши свої спогади, перемоги і досягнення, як непотрібне сміття? Так і країна не здатна існувати і досягати успіху без своєї історії, що складається з мільйона фрагментів, ситуацій і фактів.

до змісту ↑

Навіщо ж потрібна історія: минулий досвід і його застосування

Напевно, ви чули такий вислів: "Історія розвивається по спіралі". Але чи думали ви коли-небудь, що воно означає? Давайте спробуємо розібратися, навіщо людству потрібна історія і пам'ять про минуле.

Все події, що трапилися з країнами, державами і населяють їх людьми, колись уже відбувалися в минулому. Спіральним розвиток історії називають тому, що події, що відбулися давно, трапляються знову, але знаходять нові риси з урахуванням нового часу. Збережена пам'ять про минуле дозволяє передбачити наближення якої-небудь події, уникнути минулих помилок, зробити правильні висновки і не допустити біди.

З огляду на минулий досвід, людство дійсно розвивається "по спіралі" - вгору, на краще. Якби не було історії, не було б і розвитку, і помилки могли б відбуватися знову і знову: війни, розбіжності, загибель мільйонів людей.

Згадайте, як вирішувалися проблеми між державами в далекому минулому? Звичайно, за допомогою воєн. Однак минулі століття змогли навчити людей новим способам вирішення конфліктів: з'явилася дипломатія, країни намагаються домовлятися один з одним і знаходити компроміси - рішення проблем, що влаштовують обидві сторони спору. Такі вміння дісталися людству величезної і страшною ціною, і забувати про минулі помилки абсолютно неприпустимо.

до змісту ↑

Історія вашої сім'ї: наше минуле і майбутнє

Подумавши про цілу країну, давайте поміркуємо про одну сім'ю - ваших рідних, коханих та близьких людей. Ви напевно помічали, з якою повагою та інтересом ваші батьки, бабусі і дідусі розповідають про своїх предків. Можливо, вам не зовсім хочеться слухати ці історії, але задумайтеся: колись хтось буде так само розповідати і про вас. Ваші рідні, складові сім'ю, велику чи маленьку, - частини сімейної історії, що складається, як пазл, в одну велику картину. І саме від вас залежить, чи буде збережена літопис роду, чи будуть зберігатися відомості про його представників, чи буде передаватися ця інформація далі і далі. Можливо, все ж варто послухати і запам'ятати бабусині розповіді - багато років по тому ви станете згадувати їх з особливим теплом.

Щоб полюбити історію і зацікавитися їй, ви можете спробувати розпитати близьких, що відбувалося у вашій родині під час значних історичних подій: воювали ваші предки, як жили після війни, про що мріяли, до чого прагнули, чого побоювалися. Таким чином, знеособлені історичні дати оживуть і стануть реально цікавими: досить лише уявити, що відчувала ваша прабабуся, проводжаючи сина або дочку на фронт Великої Вітчизняної війни.

Отже, чому ми вивчаємо історію? Тому що це людська пам'ять, що стала фундаментом нашого досвіду, і пам'ять країни, що є основою її історичного шляху, базою для сьогодення і майбутнього. Ті, хто зможе задуматися про це, абсолютно по-іншому дивитимуться на переліки дат і подій, бачачи за фактами і цифрами живе минуле.