Різниця між призером і лауреатом

Різниця між призером і лауреатом

Учасники конкурсів і змагань можуть набувати статусу призера або лауреата. Чим він характеризується в обох випадках?

Зміст статті

  • Хто такий призер?
  • Хто такий лауреат?
  • Порівняння
  • Таблиця

Хто такий призер?

Під призером найчастіше розуміється учасник змагання або конкурсу, який зайняв на них будь-яка з високих місць. Наприклад - друга, і в цьому випадку він буде "срібним призером", яку третю - як "бронзовий призер". У свою чергу, володар золотої медалі змагання або першого місця конкурсу найчастіше іменується переможцем. Призером його називати не цілком коректно.

Якщо регламентом змагань не передбачені медалі, то призерами, у свою чергу, можуть іменуватися всі учасники, що зайняли високі місця. Наприклад, якщо мова йде про дипломи - 1, 2 і 3 ступеня, то все їх власники фактично можуть розглядатися як носії саме того статусу, про який йде мова, не дивлячись на різницю в придбаних ранги.

Таким чином, призер - це той, у якого є значуща нагорода - "приз", що виділяє його зі складу інших учасників змагання або конкурсу.

до змісту ↑

Хто такий лауреат?

Під лауреатом найчастіше розуміється людина, яка отримала вищу нагороду будь-якого конкурсу, змагання або за підсумками своєї діяльності - наприклад, професійної або наукової.

Як правило, звання лауреата присуджується будь-ким - журі або групою експертів. При цьому потенційний покупець даного звання зазвичай нічого не доводить на самому заході - його досягнення стають очевидними суддям задовго до нагородження. Людина може дізнатися про те, що є лауреатом якої-небудь премії, як безпосередньо на врученні відповідних нагород, так і за деякий час до підготовлюваного заходу.

до змісту ↑

Порівняння

Головна відмінність призера від лауреата в тому, що перший, як правило, отримує свою нагороду безпосередньо в ході змагального заходу. Другий - зазвичай просто чекає рішення журі або групи експертів щодо своїх минулих досягнень. Буває і так, що майбутній лауреат зовсім і не знає про те, що його кандидатура висунута на отримання будь-якої нагороди.

Цікаво, що історично лауреатом називався переможець якраз таки спортивних змагань - так було в Стародавній Греції і Стародавньому Римі. Чемпіон нагороджувався лавровим вінком - власне, від латинського laureatus, тобто "увінчаний лаврами", і сталося розглядається слово.

Зараз лауреатами найчастіше стають не спортсмени, а вчені, державні діячі, артисти. В СРСР засновувалися премії і для атлетів. Вони оголошувалися лауреатами всесоюзних, республіканських спортивних змагань.

Слід зазначити, що обидва досліджуваних терміна в однаковому ступені поширені в сфері творчості і мистецтва. Людина, що бере участь в конкурсах відповідної спрямованості, може бути їх призером. Крім того, за свої досягнення в сфері творчості або науки він може стати лауреатом престижної премії.

Визначивши, в чому різниця між призером і лауреатом, відобразимо висновки в таблиці.

до змісту ↑

Таблиця

Призер Лауреат
Що спільного між ними?
У Древній Греції і Древньому Римі лауреатами іменувалися переможці змагань в спорті - тій сфері, в якій найчастіше сьогодні вживається поняття призера
Терміни в однаковій мірі поширені в сфері творчості, мистецтва
У чому різниця між ними?
Призер - людина, що зайняв високе місце - 2-е чи 3-е, іноді і 1-е - в змаганні або конкурсі за підсумками участі у відповідному заході Лауреат - людина, яка отримала вищу нагороду в змаганні, конкурсі, за підсумками своєї діяльності - відповідно до оцінки журі або експертів
в спорті термін вживається частіше, в науковому середовищі - рідше в спорті термін вживається рідше, в науковій сфері - частіше