Різниця між моно і стерео

Різниця між моно і стерео

Людське прагнення до обсягів проявилося задовго до появи відеоефектів 3D - в звуковий сфері. На зорі звукозапису, коли не було не тільки цифрової апаратури, а й навіть магнітних стрічок, робота зі стереозвуком вже була реальністю. Правда, до середини минулого століття вона мала вигляд експериментів, і широке поширення стереосистеми почали отримувати тільки до шістдесятих років. Сьогодні стереозвук для абсолютної більшості споживачів видається природним благом, а Монозвучання аудіотехніки - рідкістю і іграшкою для професіоналів.

Зміст статті

  • Визначення
  • Порівняння
  • Висновки Topinfoweb.com. ru

Визначення

Моно , або монофонія, являє собою одноканальний запис звуку (і, відповідно, його відтворення).

Стерео , або стереофонія - двоканальна (і більше) запис і трансляція звуку.

до змісту ↑

Порівняння

Чим відрізняється моно від стерео для звичайного споживача, користувача аудіотехніки або слухача? В першу чергу просторовим відношенням. Моно не дає можливості визначити просторове положення джерела звуку, стерео це дозволяє. Вся справа в особливості пристрою людського слуху: вуха наші, хоч і розташовані на невеликій відстані один від одного, звук не можуть сприйматися одночасно.Якщо джерело звуку знаходиться праворуч, то спочатку його почує праве вухо, а потім ліве, причому для лівого частота буде інший. Мозок отриману інформацію обробляє, і ми можемо визначити на слух, звідки надійшов сигнал.

Звук моно записується в одну аудіодоріжку і відтворюється одним динаміком. При цьому на сприйняття його не впливає просторове положення слухача щодо джерела звуку. В принципі, підключити можна і безліч колонок, проте в цьому випадку кожна транслюватиме звук абсолютно однаково. Стереозвук записується за допомогою двох мікрофонів в дві і більше доріжки, і поділ по каналах відбувається на рівні частот, інструментів, голосу, шумових і звукових ефектів. Наприклад, при прослуховуванні монозаписи інтерв'ю звук проїжджаючого повз автомобіля буде сприйнятий поряд з голосом опитуваного, а в разі стереозаписи - як фон далекий чи близький. Для відтворення стереозвуку потрібна наявність як мінімум пари колонок, а для досягнення оптимального ефекту слухач повинен розташовуватися приблизно по центру від обох джерел звуку. Тому стереоколонки встановлюються по обидві сторони від монітора або телевізора.

До речі, тривимірність і об'ємність стереозвуку - свого роду фікція. Дві колонки на столі або навушники об'ємності звучання не надають, так як служать джерелами звуку, чітко обумовленими мозком як "справа" і "зліва". Якщо число джерел збільшити (знаменитий "суперсурраунд" - звук навколо), то це буде означати лише більшу кількість точок відтворення. Для отримання тривимірного ефекту і отримання реальної звукової картини, наприклад, при перегляді фільму, звук повинен розноситися ще і по вертикалі.

моносистемами на сьогоднішній день стали рідкістю, тоді як стерео в різних варіантах виконання повністю захопило аудіоринок. Однак для професіоналів, що працюють зі звуком, немає і не може бути переваг: одноканальні записи використовуються в роботі нарівні з багатоканальними. Вважається, що моно об'єктивніше щодо джерела звуку, а стерео - щодо звукової картини.

до змісту ↑

Висновки Topinfoweb.com. ru

  1. Моно - одноканальна запис звуку, стерео - двоканальна.
  2. Для відтворення монозвук досить єдиного динаміка, стерео - як мінімум двох.
  3. Стерео дозволяє визначати просторове положення джерела звуку.
  4. Стерео дає звукову картину, наближену до реальної.