Рейтинг країн за рівнем свободи Інтернету 2016

Свобода Інтернету стає все більш ефемерним поняттям, так як безліч держав контролюють не тільки соціальні мережі та ЗМІ, а й роблять об'єктами цензури програми для голосового зв'язку і додатки для обміну повідомленнями, такі як WhatsApp, Skype і Telegram. В даний час вони частково або повністю обмежені в ряді країн для захисту доходів національних телекомунікаційних компаній, так як користувачі звертаються до нових послуг замість того, щоб робити дзвінки через фіксовану або мобільний зв'язок.

Організація Freedom House випустила щорічний рейтинг свободи Інтернету в різних країнах світу . Для його складання 65 країн оцінювали за трьома критеріями:

 1. доступ до Інтернету;
 2. обмеження на розміщення контенту;
 3. різні порушення прав користувачів.

Рівень свободи в Мережі був позначений в балах від 0 до 100. Чим менше балів, тим більш незалежний в країні Інтернет.

Представляємо топ-10 країн з найбільшим вільним Інтернетом в світі.

Зміст:

 • 10. Грузія, 25 балів
 • 9. Франція, 25 балів
 • 8. Англія, 23 бала
 • 7. Японія, 22 бала
 • 6. Австралія, 21 бал
 • 5. Німеччина, 19 балів
 • 4. США, 18 балів
 • 3. Канада, 16 балів
 • 2. Ісландія, 6 балів
 • 1. Естонія, 6 балів

10. Грузія, 25 балів

У порівнянні з 2015 роком Грузія поліпшила свою позицію, перемістившись вгору на один пункт. За даними укладачів звіту про свободу Інтернету 2016 року, в Грузії не піддається цензурі веб-контент будь-якого змісту.

9. Франція, 25 балів

Після теракту, що стався в редакції скандально відомого журналу Charlie Hebdo французьке МВС розповсюдило проект постанови, згідно з яким відомство може вимагати від провайдерів заблокувати небезпечні сайти на доменному рівні. Таким чином Європа зробила важливий крок по обмеженню громадянських свобод заради захисту суспільства від тероризму.

8. Англія, 23 бала

Весь інтернет-трафік у Великобританії проходить через спеціальну систему фільтрів. Вона блокує доступ до непристойним фото дітей. Якщо користувач шукає подібний контент, йому видається повідомлення "URL не найден".

7. Японія, 22 бала

Незважаючи на високий рівень свободи в японському сегменті Інтернету там дуже жорстке покарання для мережевих піратів. Тим, хто незаконно скачує файли, загрожує або "спустошення гаманця" на 2 млн. Ієн (25 700 доларів) або супроводження до в'язниці і термін до 2 років.

6. Австралія, 21 бал

В Австралії в 2016 році з'явився "кіберпосол". Одним із завдань Тобі Фікіна, призначеного на цю посаду, є захист Інтернету від державної цензури.

5. Німеччина, 19 балів

Після терактів в Європі Німеччина прийняла закон, що зобов'язує провайдерів зберігати телекомунікаційні дані на термін до 10 тижнів, незважаючи на запеклі протести з боку опозиції і рішення Суду ЄС з юстиції про те, що такі вимоги суперечать основним правам людини.

4. США, 18 балів

Гучні терористичні акти в Європі і Сполучених Штатах призвели до збільшення тиску на технологічні і інтернет-компанії. Їх змушують до тіснішої співпраці з правоохоронними органами щодо доступу до даних абонентів.

3. Канада, 16 балів

Іноді свобода для одних в Канаді обертається позбавленням волі для інших. Канадець Грег Елліот висловив в Інтернеті незгоду з кампанією канадських феміністок Стефані Гатрі і Хізер Рейлі, які агітують проти творця однієї відеоігри, в якій можна побити феміністку-блогершу. Після цього активістки звернулися до суду, так як Елліот нібито зазіхнув на їх свободу слова. І чоловікові заборонили користуватися Інтернетом цілий рік, а ще йому загрожує до півроку в'язниці.

2. Ісландія, 6 балів

Дешеве електрику, підтримка влади, а також майже повна відсутність злочинності сприяють тому, що Ісландія перетворюється в один із стовпів Інтернету. У цій країні багато дата-центрів, а що стосується свободи користувачів, то сам Едвард Сноуден повідомив в одному з інтерв'ю, що не проти влаштуватися в Ісландії.

1. Естонія, 6 балів

Нинішній лідер рейтингу свободи в Мережі в 2015 році займав другу строчку. Тепер за даними Freedom House він є вільним з вільних, і естонці можуть не боятися, що уряд буде обмежувати їхні віртуальні права.

Росія знаходиться на 52 сходинці, нижче ніж Україна (25 місце) і Білорусь (48 місце). "Дякувати" за це слід, зокрема, "пакет Яровий", який укладачі рейтингу назвали "драконівською мірою". У ньому в числі інших положень міститься заборона на видалення провайдерами інформації про факти з'єднань абонентів протягом трьох років, а контенту (в тому числі і відео) до 6 місяців.

На останньому місці в топ-65 найбільш вільних від інтернет-цензури держав знаходиться Китай.